DOLAR 31,1460 0.13%
EURO 33,8144 0.03%
ALTIN 2.032,390,03
BITCOIN 17717274,15%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ağaç Parçalarına Hayat Veriyor

ABONE OL
5 Kasım 2018 12:59
Urfa Haberleri Ağaç Parçalarına Hayat Veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da yaşayan ahşap ustası Murat Yöntem, park ve bahçeler ile sokaklardan topladığı atık odun ve ağaç parçalarını işleyerek adeta sanat eserine dönüştürüyor.

Şanlıurfa’da Yaklaşık 40 yıl önce babasının yanında marangoz çırağı olarak mesleğe başlayan Murat Yöntem, İstanbul, Bursa ve Tekirdağ’da uzun yıllar çeşitli ustaların yanında çalışarak kendisini geliştirdi.

Ürettiği mutfak malzemeleri ve dolapların çizimlerini de kendisi yapan Yöntem, arkadaşının evinde gördüğü eski bir kapıdan ilham alarak, park ve bahçeler ile sokaklardan topladığı atık odun ve ağaç parçalarını atölyesinde hayalindeki nesnelere dönüştürmeye başladı.

Yöntem yaptığı ürünleri kimi zaman misafirlerine hediye ediyor, müşterisi çıktığında da satarak Ailesinin geçimini ve çocuklarının eğitim masrafını yaptığı eserlere karşılıyor.

Ağaç kovuklarını atölyesine getiren Murat Yöntem, çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra, masa, sehpa, sandık, koltuk, yel değirmeni, saz, gitar, küçük süs eşyaları ile motifli ürünler elde ediyor.

Murat Yöntem, Şanlıurfa bir orman kenti olmadığı için genellikle kuruyan meyve ağaçlarının dallarını veya kırsalda kuruyan ağaçlardan yararlanıyorum. Bazen oduncu pazarına gidip kesilen ağaçların köklerini ve evlerde işe yaramayan kullanılmaz durumda olan ahşapları toplayarak Atölyeme getirip temizledikten sonra bazen masaya, bazen de bir sandalyeye, dönüştürürüm. İnsanların sokağa attıkları şeylerden güzel objeler yapmayı seviyorum diye konuştu.

“Ahşaba şekil verirken hayal gücünüz çok iyi olmalı, hazır bir kalıba bağlı kalınmamalı diyen ahşap ustası Murat Yöntem,”Mutlaka kendisinden bir şeyler eklemeli insan. Ustalar bu konularda çok duyarlı olmalı. Yetkililerin de bu sanatın kaybolmaması için destek olması gerekiyor.”dedi

15 Eylülde ilk kişisel sergisini açtığını belirten, Yöntem, İnsanlar bu sanatı öğrenmek istiyor, bana İmkân verilmesi halinde bu mesleği ve sanatı öğretebilirim.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli