DOLAR 32,8941 0.21%
EURO 35,3331 0.5%
ALTIN 2.459,710,38
BITCOIN 2000896-5,34%
Şanlıurfa
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akça Kadınlar Üretiyor (VİDEO)

ABONE OL
8 Haziran 2020 14:02
Urfa Haberleri Akça Kadınlar Üretiyor (VİDEO)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa´nın Akçakale Belediyesince hazırlanan projeyle kadınlar, toprakla buluşturdukları biber fidelerinin isot haline gelinceye kadarki tüm aşamalarında çalışarak aile bütçelerine katkıda bulunacaklar.

Şanlıurfa´nın Akçakale Belediyesince hazırlanan projeyle kadınlar, toprakla buluşturdukları biber fidelerinin isot haline gelinceye kadarki tüm aşamalarında çalışarak aile bütçelerine katkıda bulunacaklar.


İlçedeki kadınların istihdamının artırılması amacıyla yürütülen “Akça Kadınlar Üretiyor” projesi kapsamında, bazı kurumlardan temin edilen 250 dönüm arazide biber fideleri topraklar buluşturuldu.

Yaz mevsiminde faklı illere mevsimlik işçi olarak giden 100 kadın, Suriye sınırının sıfır noktasındaki Akçakale ilçesinde biber fidelerini toprakla buluşturdu. Biberlerin çapalaması ve yabani otların temizlenme çalışması ile hasadını kadınlar yapacak.


Kadınlar, tüm aşamalarında çalışıp hasadını yapacakları biberleri, kavurucu sıcakta uzun ve zahmetli bir sürecin ardından bir tür pul biber olan isot haline getirerek aile bütçelerine katkı sağlayacaklar.
Biber tarlasında çalışan kadınlar ziyaret ederek sohbet eden Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, “”Akça Kadınlar Üretiyor “projesi Türkiye’nin en büyük sosyal projesi, 250 dönüm biber ekip kadın kardeşlerimiz istihdam eden bir proje yok. Yüz kişi ile başladık hedefimiz bu sayıyı 400’e çıkarmak. Bunu seyreltilmesi, sulanması, toplanması, kurutulması var, paketlenmesi var. Böyle bir zincir var. Bu yılbaşına kadar devam edecek. Kadınlar buradan farklı illere tarım işçisi olarak çalışmaya gidiyordu bizde diyoruz kadın kendi evinde çocukları ile topraklarında çalışsın ve üretimi burada gerçekleştirsin. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan biz bize yeteriz kampanyası başlat yani biz üretmeliyiz biz ihracat yapmalıyız bu şekilde Türkiye üreterek ihracat yaparak ayakta duracak. Biz kadınlar tarlaya getirdik kendine güveni geldi. 2-3 ay sonra burası tarla hasadı bir şenliğe dönüşecek. ”dedi


Açık öğretimden lise okuyan Emine Maskan,” Biz daha önce farklı illere çalışmaya gidiyorduk. Bu proje ile kendi evimizde ailemizle çalışıyoruz. Burada çalışan arkadaşlarımızın içinde okuyanlar var. Burada çalışıyor ailemizin bütçesine katkıda bulunuyoruz ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılıyoruz biz burada 6 ay gibi bir süre çalışacağız. ”dedi
Tarlada çalışan Erzurum teknik üniversitesi beden eğitim öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi Esra Kurt, “Ekiminden çapasında, hasadına kadar çalışmamız sürecek. Ben okulum açılana kadar çalışacam. Burada çalışanların farklı ilerde çalışmaya gidiyorlar. Evlerinden uzak, çadırlara yaşıyorlardı. Bu proje ile evlerinde kaldılar. Ve topraklarında ailelerinin yanında çalışıyorlar. ”dedi.

En az 10 karakter gerekli