DOLAR 31,5301 0.52%
EURO 34,2578 0.62%
ALTIN 2.110,720,48
BITCOIN 20522634,58%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Akçakale Yolu…

ABONE OL
25 Mayıs 2019 14:37
Urfa Haberleri Akçakale Yolu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Akçakale yolunun eyleme neden olan sıcak asfalt eksikliğinin giderilmesi konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a bir soru önergesi vermişti.

Milletvekili Aydınlık, konuyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ”Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa-Akçakale arasında vatandaşlarımız tarafından ‘ölüm yolu’ olarak adlandırılan ve birçok vatandaşımızın yaşanan kazalar neticesinde maalesef ki hayatını kaybettiği bu 53 kilometrelik yol ile alakalı soru önergemizi TBMM Başkanlığı’na sunmuştuk. Soru önergemizin sonucunda, Karayolları Diyarbakır 9. Bölge Müdürlüğü’nün 22.05.2019 tarihinde bahse konu Akçakale yolunun kalan kısımları için “sıcak asfalt” ihalesini gerçekleştirmiş olması bizler adına büyük bir sevinçtir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini paylaştı.

CHP milletvekili Aydınlık, söz konusu önergede Bakana şu soruları yöneltmişti:

Bahse konu olan bu yol için bölgedeki ve Ankara’daki ilgili birimlerinize kaç dilekçe verilmiştir, bu kadar can kaybı yaşanmasına rağmen neden harekete geçilmemiştir?

Bugüne kadar bu yolda geçmiş tarihlerde hangi çalışmalar yapılmıştır, çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Bölgedeki birimlerinizle konu hakkında herhangi bir görüşme olmuş mudur?

Planlanan bir çalışma var mıdır? Varsa refüj, bariyer ve asfaltlama çalışması bu plana dahil midir?

Eğer tarafınızca herhangi bir çalışma yoksa ne zaman bir plan yapılıp hayata geçirilecektir?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, önergeye şu yanıtları verdi:

”Şanlıurfa – Akçakale yolu 53 kilometre uzunluğunda olup 11 kilometrelik kesimi Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı, 42 kilometrelik kesimi ise sathi kaplamalı bölünmüş yoldur. Sathi kaplamalı 42 kilometrelik kesimin 4 adet köprülü kavşakla birlikte üstyapısının BSK’ya çevrilmesi için hazırlanan projeler onay aşamasındadır. Projenin onaylanmasını müteakip bütçe imkânları ölçüsünde ihalesi planlanmaktadır.

Söz konusu projede şehir geçişi ve kavşak bölgelerinde orta refüj bulunmakta olup, yolun kalan kısımlarında hendek eğiminin az olması sebebiyle kaçak geçişleri engellemek için hendekler arasına oto korkuluk yerleştirilmiştir.

Diğer taraftan, söz konusu yolun bakım ve onarım çalışmaları aksatılmadan yürütülmektedir. 2017 yılında sathi kaplama yenileme çalışmaları sırasında vatandaşlar tarafından bu yolun BSK kaplamalı olarak yapılması talep edilerek çalışmalar engellenmiş ve bu konuda bugüne kadar toplam 32 adet dilekçe verilmiştir.”

En az 10 karakter gerekli