DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2226895-0,07%
Şanlıurfa
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alman ordusunda imamlar da görev yapacak

Alman ordusunda imamlar da görev yapacak

ABONE OL
15 Nisan 2024 15:27
Urfa Haberleri Alman ordusunda imamlar da görev yapacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman ordusundaki (Bundeswehr) Müslüman askerler uzun yıllardır Hristiyan ve Yahudi meslektaşlarının sahip olduğu manevi destek alma hakkından yoksun bulunuyordu.

Politik olarak imkânsız olarak görülen bu uygulamanın değişmesi için Savunma Bakanlığı harekete geçti.

DW’ye konuşan Savunma Bakanlığından bir sözcü geçen aydan bu yana Bakanlıkta bir uzmanın Alman ordusundaki Müslümanlar için somut bir manevî hizmet modeli geliştirdiğini ve bunun hayata geçirilmesine eşlik edeceğini bildirdi.

Bu adım, aynı zamanda, Hristiyan ve Yahudilere yönelik manevi destek olanaklarını genişletmeyi de amaçlıyor.

Alman ordusundaki Müslüman askerlere manevi hizmet verilmesi Alman siyasetçiler tarafından da dile getiriliyordu.

Alman askerlerinin sorunlarını ve ihtiyaçlarını dile getirmekle görevli Alman Federal Meclisinin Alman Ordusundan Sorumlu Üyesi Eva Högl, geçen ay sunduğu üç yıllık raporda, Müslüman askerlere imam hizmeti sağlanması çağrısında bulundu.

Almanya’da, Savunma Bakanlığı hangi siyasî partinin elinde olursa olsun konu Müslüman askerlere manevî destek hizmetine gelince bugüne kadar hep aynı siyasî söylem savunuldu. Bunun mümkün olmayacağı, konuyla ilgili işbirliği yapılabilecek, tüm Müslümanları temsil eden bir kurumun olmadığı ifade edildi.

Högl kabul etmiyor

Ancak Sosyal Demokrat Partili (SPD) Högl, Savunma Bakanlığının bu söylemini kabul etmiyor. Högl’e göre, İslam inancına mensup askerler için diğer dinlerle eşit ölçüde yetkilendirilmiş bir askerî imamın bulunmaması “son derece yetersiz” bir durum. Högl, Savunma Bakanlığından nitelikli personel tarafından sözleşmeye dayalı olarak sağlanacak bu hizmetin hızlıca başlatılmasını talep etti.

Högl, bu talebinde, 6 Şubat 2023’te Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından Alman ordusunun Türkiye’nin güneydoğusunda birkaç hafta süren yardım misyonunu hatırlattı.

Deprem sonrasında Türkiye’de görev yapanlar arasında Müslüman askerler de vardı. Bu askerlere manevî destek ise iki askerî papaz tarafından sağlanmıştı. Högl, Müslüman askerlerin dinî uygulamalar söz konusu olduğunda kendilerini terk edilmiş hissettiklerine ilişkin geri bildirimler aldığını söyledi.

Üç bin Müslüman asker

DW’nin sorusuna yanıt veren Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü, 2023 tarihli bir araştırmaya göre, Alman ordusunda üç bin civarında Müslüman asker bulunduğu ifade etti.

Müslüman askerlere manevî destek ihtiyacı, ilk olarak yaklaşık 25 yıl önce, Alman ordusunun iç eğitim kurumu olan Liderlik Kültürü Merkezinin “Bundeswehr’deki Müslümanlar” başlıklı makalesiyle dile getirilmişti.

Ordu bünyesinde imam görevlendirilmesi gerektiği çağrıları 10 yılı aşkın süredir devam ediyor.

Ordu içinde diğer dini cemaatlere hizmet veren askerî papazlar da Müslüman askerlere dinî hizmet sunulması gerektiğini savunuyor.

DW’ye konuşan Protestan Piskopos Bernhard Felmberg, manevî destek ihtiyacı duyan askerlerin hem kendisine hem de diğer Protestan askeri din adamlarına başvurduklarını söylüyor. Felmberg, böyle bir ihtiyaç olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Manevî desteğin askerler açısından da anayasadaki din özgürlüğü hakkını garanti altına alacağını söyleyen Felmberg, “Bundeswehr’de gittikçe artan sayıda Müslüman hizmet veriyor. Bu askerlere kendi dinlerinde manevi destek seçeneğinin verilmesini açıkça destekliyorum” diyor.

Hem Katolik hem de Yahudi askerî din adamları da geçen aylarda benzer görüşleri dile getirmişti.

Koalisyon partilerinden hükümete çağrı

Mevcut koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) milletvekilleri de Alman ordusundaki Müslüman askerlere manevî destek verilmesi gerektiğini savunuyor.

FDP Grup Başkan Yardımcısı Konstantin Kuhle, SPD’li Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Yeşiller partisinden Filiz Polat, Mayıs 2023’te, Alman hükümetinden orduda imam görevlendirilmesini talep etmişti.

Açık bir mektup yazan üç milletvekili, böyle bir desteğin öncelikli olarak ele alınması gerektiğini savunarak, hükümete askerlere manevî destek hizmetini başlatma çağrısında bulunmuştu.

Mektupta, Osnabrück kentinde imam adaylarını yetiştiren eğitim kurumu olan İslam Koleji’nin ilk mezunları verdiğine dikkat çekilmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli