DOLAR 31,4426 0.25%
EURO 34,1392 0.28%
ALTIN 2.105,990,25
BITCOIN 20528726,09%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon UUİ’ye kenetlendi

Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon UUİ’ye kenetlendi

ABONE OL
20 Ocak 2024 20:02
Urfa Haberleri Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon UUİ’ye kenetlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu dört astronotu taşıyan SpaceX’e ait Dragon uzay aracı bugün TSİ 13.45 sularında Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlendi.

Dragon kapsülü, yaklaşık 36 saat süren bir yolculuktan sonra UUİ’ye kenetlendi. Dragon ile UUİ arasında karşılıklı basınç dengelenmesinden sonra dört astronot UUİ’ye geçecek.

Astronotlar, UUİ’de iki hafta kalarak çeşitli deneylere imza atacak. Alper Gezeravcı’nın yapmakla görevli olduğu deneyler arasında “Miyeloid”, “Message” ve “Pranet” deneyleri de bulunuyor.

“Miyeloid ”deneyi ile uzay ortamında radyasyona maruz kalmanın kanser hücreleri üzerindeki etkisi incelenecek.

“Message” deneyi ile yerçekimsiz ortamdan etkilenen henüz işlevi keşfedilememiş genlerin tespit edilmesi ve uzay görevlerinde, bağışıklık hücrelerinden hangilerinin yer çekimi tarafından direkt olarak etkileneceğinin, Crispr gen mühendisliği yöntemleri ile belirlenmesi hedefleniyor.

“Pranet” deneyi ile de propolis maddesinin mikro yerçekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkisi araştırılacak. Kontrol ve deney grupları oluşturularak propolisin anti-bakteriyel etkisi test edilecek, sonuçların yer çekimli ortam ile benzer sonuçlar verip vermeyeceği karşılaştırılacak.

Alper Gezeravcı’nın UUİ’de yapacağı deneyler, TÜBİTAK ve Türkiye Uzay Ajansı tarafından kararlaştırıldı.

Ax-3 uzay misyonu mürettebatının yer aldığı Dragon, NASA’nın uzay merkezinden SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle ABD yerel saatiyle önceki gün 16.49’da (TSİ 00.49) fırlatılmıştı.

Ax-3 misyonunda ABD ve İspanya’yı temsilen uçul komutanı emekli NASA astronotu Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei,  Avrupa Uzay Ajansı adına da İsveçli Marcus Wandt ve Türkiye’den görev uzmanı Alper Gezeravcı bulunuyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli