DOLAR 32,5536 0.01%
EURO 34,9019 0.05%
ALTIN 2.430,560,03
BITCOIN 2097533-3,20%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ankara’da ‘Afet Farkındalık Parkı’ açıldı

Ankara’da ‘Afet Farkındalık Parkı’ açıldı

ABONE OL
8 Mart 2024 21:01
Urfa Haberleri Ankara’da ‘Afet Farkındalık Parkı’ açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da, afet farkındalık bilincinin artırılması amacıyla oluşturulan “Afet Farkındalık Parti” açıldı.

Konutkent Mahallesi’nde hizmete açılan Afet Farkındalık Parkı, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Bilim Ağacı Vakfı ve Türkiye Ormancılar Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında kente kazandırıladırıldı.

Afetler konusunda değişik çalışma ve bilgilendirme süreçlerine ev sahipliği yapması hedeflenen park afet farkındalık bilincini artırma hedefiyle oluşturulan ilk alan olma özelliğini taşıyor.

Açılış töreninde konuşan ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, 6 Şubat depremini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bu depremde çok acı bir tecrübeyle iki şeyi öğrendik. Birincisi kurumsal kapasitenizle, kamusal gücünüzle hazır değilseniz depremler çok daha büyük felaketlere dönüşüyor. İkincisi ise STK’lar başta olmak üzere tüm gönüllülerinizle toplum olarak buna hazır değilseniz mücadeleniz ve kurtarma çalışmalarınız da bir noktada yetersiz kalıyor” dedi.  Biz Başkanımızın insanı önceleyen belediyecilik anlayışı çerçevesinde geldiğimiz günden beri kurumsal kapasitemizi her türlü felakete, müdahaleye en hazır halde tutmak için elimizden gelen planlama ve eğitim çalışmalarını bugüne kadar yürüttük.”

ABB Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel ise 1-7 Mart döneminin her yıl Deprem Haftası olarak kabul edildiğini hatırlatarak, “Bilim Ağacı Vakfı’nın büyük katkılarıyla yapımı tamamlanan Afet Farkındalık Parkı’nın açılışı ile bir kez daha afet bilincine ve yaşanan tüm deprem felaketlerine vurgu yapmak istiyoruz” dedi.

“Toplumsal duyarlılık yaratmak”

Bilim Ağacı Vakıf Başkanı Mustafa Atilla da vakfın adını ODTÜ’deki her bir dalının Atatürk’ün devrim ve ilkelerini temsil eden bilim ağacından aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Vakfımızın da bu felsefe ile kurularak bilim, yüksek teknoloji, eğitim ve çevre alanlarında bir sosyal değer yaratmaya çabalamaktadır. Vakfı 2021 yılı Ağustos ayında kurduktan sonra dedik ki ‘tamam bizim bir misyonunuz var ancak topluma mal olmayı hedeflemiş her sivil toplum örgütünün yapması gerektiği gibi misyonumuzun bir şekilde toplumun öncelikli bir sorununa dokunsun istedik.

Afet sorununu içinde bulunduğumuz toplumun en öncelikli sorunlarından biri olarak gördüğümüz için bu alanda toplumsal bir duyarlılık yaratma arzusu ile ağaçlandırma faaliyetleri yapıp parklar kurmak istediğimizi farklı belediyelere bildirdik. Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nden de çok olumlu bir karşılık aldık ve aramıza Türkiye Ormancılar Derneği’ni de alarak üçlü bir protokol imzaladık. Bu 6 Şubat 2023’deki hepimizi derinden üzen büyük felaketten aylarca önce gerçekleşti.”

Afet teknolojileri alanında işbirliği

Afet sorununun toplumun en öncelikli sorunlarından biri olarak gördüklerini anlatan Atilla, bu alanda diğer kurumlarla da işbirliği yaparak farklı çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Mustafa Atilla, “Bu alandaki katkımız ve diğer kurumlarla işbirliğimiz bizim de misyonunuza daha uygun forma dönüşsün istedik. Bu kapsamda afet ve acil durum teknolojilerinin ülkemizde geliştirilmesi için adı AFETTEK olan bir platformun kurulmasına öncülük ettik. Bugün de Türkiye Afetle Mücadele Vakfı’nın kurulmasına da öncülük ediyoruz. Bugün parkın yanı sıra bu girişimlerin de kamuoyuna duyurusunu yapmış oluyoruz” diye konuştu.

AFETTEK Platformu’nun sekreteryasını üstlenen TED Üniversitesi’nden Prof. Dr. Güney Özcebe platformun kuruluş sürecine ilişkin bilgi verdi.

Parkın açılışına ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş’ın yanı sıra ABB bürokratları, STK temsilcileri, Ankara İtfaiyesi ve Zabıta personeli, Arama Kurtarma Dernekleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli