DOLAR 32,5621 0.01%
EURO 34,8946 0.01%
ALTIN 2.426,45-0,14
BITCOIN 2091334-3,37%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arjantin’de işler kötüye gidiyor

Arjantin’de işler kötüye gidiyor

ABONE OL
29 Mart 2024 19:30
Urfa Haberleri Arjantin’de işler kötüye gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei’nin “elektrikli testeresi” çalışmaya devam ediyor. Ultra liberal Cumhurbaşkanı, aralık ayında iktidara geldiğinden bu yana 50 bin kamu görevlisini işten çıkardı ve 31 Mart’tan sonra da 15 bin kamu çalışanının sözleşmesinin yenilenmeyeceğini açıkladı.

55 bin kamu çalışanının sözleşmesi de halihazırda gözden geçirilme aşamasında bulunuyor.

Hafta başından bu yana Bakanlıklarda, ulusal sosyal güvenlik kurumunda, kamu bilimsel araştırma kurumunda ve ulusal meteoroloji servisinde çalışan binlerce kişiye işten çıkarıldıkları bildirildi.

ATE sendikasının genel sekreteri Rodolfo Aguiar, Javier Milei’nin zulmünü kınadı ve kamu hizmetleri sendikasının gelecek hafta harekete geçeceğini duyurdu.

Aguiar, 5 Nisan’da yapılacak ulusal greve ek olarak, işten çıkarılan tüm memurları 3 Nisan’da iş yerlerine gitmeye ve kamu binalarını barışçıl bir şekilde işgal etme hakkını saklı tutmaya çağırıyor.

Milei’nin iktidara gelmesinin üzerinden yaklaşık dört geçmesinden sonra finans piyasaları kutlamaya devam ederken, reel ekonomiye ilişkin göstergeler yarı yarıya gerilemiş durumda.

Malî kemer sıkma politikalarının başlamasından ve aralık ayında pesonun yüzde 50 devalüe edilmesinden bu yana Arjantinliler satın alma güçlerinin yüzde 18’ini kaybetti ve artık günlük harcamalarını karşılamak için tasarruflarına başvurmak zorundalar!

Arjantin Devlet Başkanı tarafından uygulamaya konulan deregülasyonlardan en çok kazananlar olan madencilik ve tarım sektörleri de zarar gördü ve ekonomik faaliyetler ocak ayında yüzde 4,3 oranında daraldı.

Sektör temsilcilerine göre, kamu işlerinin dondurulmasından en çok etkilenen sektör olan inşaatta aralık ayından bu yana 100 binden fazla kişi işini kaybetti.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin satışları ocak ayında yüzde 28,5 oranında düşerken, büyük firmalar da zor durumda.

ArcelorMittal’in bir yan kuruluşu olan Acindar grubunun beş fabrikası ve 2 bin 500 çalışanı bir aydır durmuş durumda. General Motors da Santa Fe fabrikasındaki faaliyetlerin askıya alınmasını uzatırken, Toyota 400 çalışanı için gönüllü işten çıkarma planı açıkladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli