DOLAR 32,5833 0.08%
EURO 34,9991 0.45%
ALTIN 2.424,310,06
BITCOIN 2095478-4,02%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avro Bölgesinde enflasyon hedeflenen yüzde 2’ye yaklaşıyor

Avro Bölgesinde enflasyon hedeflenen yüzde 2’ye yaklaşıyor

ABONE OL
3 Nisan 2024 23:19
Urfa Haberleri Avro Bölgesinde enflasyon hedeflenen yüzde 2’ye yaklaşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avro bölgesindeki enflasyon her geçen ay Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yüzde 2’lik hedefine biraz daha yaklaşıyor.

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın bugün yaptığı açıklamaya göre mart ayında yıllık enflasyon, şubat ayına kıyasla 0,2 puan düşerek yüzde 2,4’e indi. Enerji fiyatları düşüyor, ancak fiyat azalması gittikçe daha yavaş bir oranda hayata geçiyor.

Gıda fiyatları da sanayi mallarında olduğu gibi yavaşladı, ancak hizmet fiyatlarındaki artış hâlâ yüzde 4 seviyesinde!

Avro bölgesinin büyük ekonomileri de aynı olguya tanık oluyor. Almanya’da tüketici fiyatları mart ayında yıllık olarak sadece yüzde 2,3 oranında arttı. Bazı ekonomistler, nisan ayında fiyatların yüzde 2 oranında yükselmesini bekliyor.

Fransa’da da gerileme epey ilerlemiş durumda. Yıllık enflasyon mart ayında sadece yüzde 2,4 oldu. Yirmi Avro Bölgesi ülkesinden on biri yıllık enflasyonun geçen ay yüzde 3’ün altında olduğunu açıkladı.

Bu düşüş, AMB’nin beklediğinden daha hızlı oldu.

AMB Para Politikası Kurulunun 11 Nisan’da yağacağı toplantıda tavrının ne olacağı merak ediliyor. Ekonomiye biraz nefes aldırmak için faiz oranlarının düşürülüp düşürülmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

AMB, hedeflediği yüzde 2’ye yaklaşan enflasyonu kontrol altına almış gibi görünüyor.

En kötü senaryo muhtemelen sona ermiş olsa bile, Avro bölgesinde ekonomik durum hala sıkıntılı! Hem Almanya hem de Fransa’da sanayi çok az iyileşme belirtisi gösterirken, Ren nehrinin her iki yakasında da iş dünyası liderleri büyük ölçüde karamsar olmaya devam ediyor.

Yaklaşık on sekiz aydır Avro bölgesindeki ekonomik faaliyetler, Ukrayna’daki savaş ve özellikle enerji fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselen enflasyon nedeniyle durgun seyrediyor.

 

En az 10 karakter gerekli