DOLAR 32,5089 -0.11%
EURO 34,9641 0.35%
ALTIN 2.429,950,29
BITCOIN 2075541-3,77%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avrupa, faiz oranını yüzde 4’te tuttu

Avrupa, faiz oranını yüzde 4’te tuttu

ABONE OL
7 Mart 2024 19:55
Urfa Haberleri Avrupa, faiz oranını yüzde 4’te tuttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB), yüksek borçlanma maliyetleri durgun ekonomiyi zorlasa da enflasyonun tamamen kontrol altına alındığına dair daha fazla teyit bekleyerek temel faiz oranını “rekor seviye” kabul edilen yüzde 4’de tuttu.

Karar, ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının, enflasyonun faiz oranlarını düşürmeye başlayabilecekleri beklentisinin dile getirildiği bir ortamda geldi.

Bankadan yapılan açıklamada, “Enflasyonun altında yatan nedenlerin çoğu daha da hafiflemiş olsa da, kısmen ücretlerdeki güçlü büyüme nedeniyle yurtiçi fiyat baskıları yüksek kalmaya devam ediyor” denildi.

Piyasada AMB’nin Nisan ayında faiz indirimine gideceği yönündeki tahminler zayıfladı ve analistler arasındaki beklentiler Haziran ayında ilk faiz indirimine gidileceği yönüne kaydı. AMB Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı basın toplantısı, indirimlerin ne zaman başlayabileceğine dair ipuçları için yakından izlenecek.

ING bankasının küresel makro şefi Carsten Brzeski bir analist notunda, son ekonomik verilerle birlikte “AMB’nin faizleri daha erken indirmesi yönündeki baskı arttı” diye yazdı ve ekledi: “AMB’nin bu baskıya direnmek ve beklentileri geri çekmek için hala iyi nedenleri olduğunu düşünüyoruz.”

AMB, koronavirüs salgınının ardından toparlanma sürecinde yaşanan tedarik zinciri sorunları ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaşanan enerji krizinin yol açtığı çift haneli enflasyonu bastırmak için Temmuz 2022 ile Eylül 2023 arasında temel faiz oranını sıfırın altından yüzde 4’e yükseltti.

Yüksek faiz oranları, borçlanmayı ve krediyle bir şeyler satın almayı daha pahalı hale getirerek enflasyonu düşürür ve mallara olan talebi azaltır. Ancak yüksek oranlar ekonomik büyüme üzerinde de baskı yaratabilir.

Durgunlaşan ekonomi, dikkatleri Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’yı resesyona sürüklememek için enflasyonla mücadele ilacının bir kısmını ne zaman geri çekmeye başlayabileceğine odakladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli