DOLAR 32,5492 0%
EURO 34,9515 0.25%
ALTIN 2.425,730,12
BITCOIN 2062849-4,14%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Avrupa’da; Gökyüzü Kalkanı hayata geçiyor

Avrupa’da; Gökyüzü Kalkanı hayata geçiyor

ABONE OL
16 Şubat 2024 22:50
Urfa Haberleri Avrupa’da; Gökyüzü Kalkanı hayata geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus ordusunun Ukrayna’yı işgali ile Avrupa’da uzun yıllar sonra yeniden savaş rüzgârları esmeye başladı.

Bir süredir silahlanmayı arka plana atan pek çok Avrupalı NATO üyesi, savaşın ardından yeniden silahlanmaya ve yeni savunma stratejileri geliştirmeye başladı.

Bunlar arasında Ukrayna’daki savaşın tırmanması ve Moskova ile bir çatışma çıkması durumunda olası Rus füze saldırılarına karşı koruma stratejileri de yer alıyor.

Ancak NATO’nun Avrupa’ya yönelik koruyucu şemsiyesinde halihazırda boşluklar var. Almanya’nın geçen ekim ayında başlattığı Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI/AGKG) adlı hava savunma sistemi, bu açıkları kapatmayı amaçlıyor.

DW’nin aktardığına göre, 15 ülke Brüksel’deki NATO toplantısı sırasında ortak bir Avrupa hava savunma sistemi kurmak üzere bir niyet beyanı imzaladı. Kısaca “Sky Shield” (Gökyüzü Kalkanı) olarak da adlandırılan bu girişim belgesine, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Estonya, Finlandiya, Büyük Britanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Romanya ve Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan ilk imza atan ülkeler oldu.

Türkiye ve Yunanistan

Daha sonra Danimarka, İsveç, Avusturya ve İsviçre de girişime dahil oldu. Son olarak, dün Türkiye ve Yunanistan Avrupa savunma girişimine katıldı. Böylece AGKG’ye üye ülke sayısı 21’e yükseldi.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in katılımıyla, Almanya’nın NATO Daimî Temsilciliğinde “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (The European Sky Shield Initiative-ESSI) Niyet Mektubuna Türkiye ve Yunanistan’ın Katılımına Dair Düzenleme Belgesi İmza Töreni” düzenlendi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un ev sahipliğinde yapılan törende Yaşar Güler ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikolas Dendias anlaşmayı imzaladı.

Güler, “Türkiye’ni geniş bir yelpazedeki millî imkânlarıyla bu girişime katkıda bulunmaya hazır olduğunu” söyledi.

Olaf Scholz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Avrupa’nın tümü için bir güvenlik kazanımından” söz etti ve ortak bir Avrupa hava savunmasının, her ülkenin kendi pahalı ve karmaşık hava savunmasını kurmasından daha ucuz ve etkili olacağını savundu. Ancak Fransa, İtalya ve Polonya halen bu girişime soğuk bakıyor. Özellikle Paris’in en önemli eleştiri noktası, proje için İsrail ve ABD’den teknoloji satın alınacak olması!

AGKG’nin amacı kısa, orta ve uzun menzilli savunma sistemlerini mümkün olduğunca koordineli bir şekilde edinerek, havadan gelebilecek tüm tehditlere karşı savunma yapabilmek.

Almanya Savunma Bakanlığ’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kısa menzil, 15 kilometreye kadar genişlik ve 6 kilometreye kadar yüksekliği kapsıyor. Orta menzil tanımı, 15 ila 50 kilometre uzaklığa ve 25 kilometre yüksekliğe tekabül ediyor. Uzun menzil olarak ise 50 kilometreden daha uzak bir mesafe ve 35 kilometre kadar yükseklik kabul ediliyor.

İHA saldırılarına karşı IRIS-T

Almanya Savunma Bakanlığı, “Her üç alanda var olan kabiliyet boşlukları ESSI tarafından kapatılacak ya da mevcut kabiliyetler genişletilecek ya da güçlendirilecek” diyor.

Bu amaçla yetersiz kalmaya başlayan mevcut koruma sistemleri, IRIS-T gibi modern sistemlerle değiştirilecek.

IRIS-T, yaklaşan füzelere, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına, uçaklara ve helikopterlere karşı 40 kilometreye kadar mesafede ve 20 kilometreye kadar irtifada savunma yapabiliyor.

Birim fiyatı ise yaklaşık 145 milyon avro. Bu yılın haziran ayında Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, altı adet IRIS-T ateş ünitesinin tedarikine yeşil ışık yaktı. Alman Hava Kuvvetleri, Ukraynalı askerlerin eğitimi sayesinde bu sisteme zaten aşina. Almanya, halihazırda Ukrayna’ya iki IRIS-T ateş ünitesi teslim etti.

Federal Alman Ordusu Bundeswehr, uzun menzilli hava savunmasında hâlâ etkili olduğu düşünülen Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target=Hedefte Durdurma için Faz Dizili Takip Radarı), silah sistemine sahip. Bu sistemin de korunması ve modernize edilmesi planlanıyor.

ABD’nin yer tabanlı hava savunma füze sistemi, uçaklara, seyir füzelerine ve orta menzilli balistik füzelere karşı kullanılabiliyor. Patriot, 1984 yılından itibaren Bundeswehr de dahil olmak üzere dünyanın belli başlı ordularında kullanılmaya başlandı. Halihazırda Almanya’da 12 Patriot rampası bulunuyor. Ancak bu sayı tüm ülkeyi kapsamak için yeterli görülmüyor.

Atmosfer dışındaki füzelere karşı Arrow 3

Bir başka boşluk da hedeflerine dünya atmosferi dışında da kilitlenebilen uzun menzilli balistik füzelere karşı savunma yeterliliğinde var.

Alman Savunma Bakanlığının sitesine göre, Özellikle Rusya bu silahlara zaten sahip olduğu için bu alandaki açık hızla kapatılmalıdır. Almanya, bin kilometreden daha uzun menzilli füze tehdidine karşı kendisini, önceden planlanandan daha hızlı bir şekilde koruyabilmelidir!

Almanya’da 2025 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi beklenen ABD-İsrail füze savunma sistemi Arrow 3 ile hedeflenen de, bu eksikliğin kapatılması.

Federal Meclis’in bütçe ve savunma komisyonları, haziran ayında bu alıma onay verdi.

İsrailli kaynaklara göre, bu sistemin toplam maliyet yaklaşık dört milyar avroyu buluyor. Arrow 3, saldırgan silah sistemlerini atmosfer dışında 100 kilometreden daha yüksek bir irtifada yok edebiliyor ve 2 bin 400 kilometreye kadar menzile sahip. Patriot’a benzer şekilde, Arrow 3 de mobil fırlatıcı, mobil kontrol merkezi, mobil radar istasyonu ve güdümlü füzelerden oluşan bir düzenek içinde çalışıyor.

Azami genişlikte görünmez kubbe

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi, ülkeleri gerekli silah sistemlerini ortaklaşa tedarik etmeyi ve bu sayede geniş bir alanı, mümkün olduğunca ucuza koruma kapsamı içine almayı hedefliyor.

Bu süreçte hangi ülkenin hangi ihtiyaca sahip olduğunun göz önünde bulundurulması öngörülüyor.

AGKG üyeleri, birbirlerini sistemler ve ilgili mühimmat konusunda desteklemeyi de taahhüt ediyor. Bu da ortak tedarik ve bakım, satın alma ve işletme maliyetlerinden tasarruf sağlayacak.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli