DOLAR 32,5886 0.14%
EURO 34,9779 0.35%
ALTIN 2.425,750,12
BITCOIN 2090227-4,12%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avustralya çevre felâketi: Büyük Set Resifi ağarıyor

Avustralya çevre felâketi: Büyük Set Resifi ağarıyor

ABONE OL
10 Mart 2024 11:36
Urfa Haberleri Avustralya çevre felâketi: Büyük Set Resifi ağarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avustralya’nın kuzeydoğu kıyısı boyunca 2 bin 300 kilometreden fazla bir alana yayılan Büyük Set Resifi, muhtemelen küresel ısınma nedeniyle, “büyük bir ağarmaya” maruz kalıyor.

Beyazlanma, mercanlara parlak rengini veren ve onlara tutunarak yaşayan su yosunlarının su sıcaklığındaki artıştan dolayı renginin solmasından ve mercanlardan kopmasından kaynaklanıyor. Ağarma, su altı sıcaklıkların uzun vadeli ortalamayı bir dereceden fazla aşması halinden meydana geliyor.

Yaklaşık 1.500 balık türüne ve dört bin yumuşakça türüne ev sahipliği yapan dünyanın en büyük mercan resifi için bu ağarmanın ekolojik bir felâket olduğu belirtiliyor.

Avustralya Çevre Bakanı Tanya Plibersek, “Dünyadaki mercan resiflerine yönelik en büyük tehdidin iklim değişikliği olduğunu biliyoruz. Büyük Set Resifi de bu konuda istisna teşkil etmiyor” dedi. Bakan, “İklim değişikliğine karşı harekete geçmeliyiz. Olağanüstü alanlarımızı ve buralarda yaşayan bitki ve hayvanları korumalıyız” diye ekledi.

Bilim insanları, 1998’den bu yana yedinci kez meydana gelen bu yeni büyük ağarmayı 300 sığ resifin havadan incelenmesi sonrasında teyit etti.

Yetkililere göre, ağarmanın şiddetini ve kapsamını değerlendirmek için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Resmî verilere göre, bu olgu, Büyük Set Resifi boyunca son haftalarda rekor seviyelere ulaşan okyanus sıcaklıklarıyla doğrudan bağlantılı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı Avustralya Okyanuslar Başkanı Richard Leck’e göre, gelecek haftalarda okyanus sıcaklıkları düşmezse çok sayıda mercan ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Leck, “Bu ağarma olgusu, mercanların bu aşırı sıcaklıklara hiç maruz kalmadığı bir bölgede meydana geliyor. Ciddî şekilde ağarmış ya da tekrarlanan sıcak hava dalgalarına maruz kalmış olanlar hariç, bazı mercanlar hava koşulları düzelirse iyileşebilir” dedi.

Avustralya’nın önde gelen mercan resifi bilim adamlarından Terry Hughes’a göre, ağarma olayları artık o kadar sık görülüyor ki resifler toparlanmakta zorlanıyor.

Hughes, “Resif artık yirmi yıl önceki mercan türlerinin karışımını ve mercan büyüklüğünü geri kazanamıyor” diyerek kargılarını dile getirdi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli