DOLAR 32,5700 0.08%
EURO 35,0090 0.42%
ALTIN 2.423,390,02
BITCOIN 2087964-3,76%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Avustralya, deniz kuvvetlerini güçlendirme peşinde

Avustralya, deniz kuvvetlerini güçlendirme peşinde

ABONE OL
21 Şubat 2024 11:38
Urfa Haberleri Avustralya, deniz kuvvetlerini güçlendirme peşinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avustralya hükümeti, deniz kuvvetlerini önemli ölçüde güçlendirmek ve Hint-Pasifik bölgesinde gelecekte çıkabilecek bir çatışmaya hazırlanmak amacıyla 10 yılda 6,7 milyar avroluk büyük bir yatırım yapacağını açıkladı.

Avustralya Donanması, 11 yeni firkateynin yanı sıra çalıştırmak için mürettebat gerektirmeyen bir tür deniz insansız hava aracı almayı planlıyor.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, “Bugün Albanese hükümeti, Avustralya Donanmasındaki savaş gemisi sayısını arttırarak, İkinci Dünya Savaşının sona ermesinden bu yana en büyük filoya sahip olacağını duyuruyor” dedi.

Marles, Avustralya Donanmasının elindeki gemi sayısını 11’den 26’ya çıkaracak olan bu yatırımın istisnaî nitelikte olduğunu belirtiyor.

Hükümet, 11 firkateyn ve üç destroyere ek olarak, Avustralya Donanmasındaki insan gücü sıkıntısı nedeniyle insansız olarak sipariş edilebilecek altı gemi inşa ettirmeyi planlıyor.

Avustralya Donanması ayrıca, özellikle bazı gemilerini uzun menzilli Tomahawk füzeleri ile donatarak füze kabiliyetlerini önemli ölçüde güçlendirecek.

Bu duyuru, Avustralya Donanmasının yeteneklerinin Hint-Pasifik’teki jeostratejik zorlukları karşılamak için artık yeterli olmadığını ve bölgedeki potansiyel çatışmalara hazırlanması gerektiğini ortaya koyan bir stratejik incelemenin yayınlanmasının ardından geldi.

ABD ve Birleşik Krallık ile Aukus askeri ittifakını kuran Avustralya, özellikle Çin’in Güney Pasifik’teki etkisine karşı koymaya çalışıyor. Plana göre, Avustralya savunma harcamalarını gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 2,4’üne çıkararak, NATO müttefiklerinin belirlediği yüzde 2’lik hedefi aşacak.

Bu yatırımlar Avustralya tersanelerinin sipariş defterlerini doldurmaya yardımcı olurken, dünyanın dört bir yanındaki firmaların da iştahını kabartıyor.

Yeni firkateynlerin tasarımı için Alman, İspanyol, Japon ve Güney Koreli şirketlerle görüşülüyor. Karar 2025 yılında alınacak ve 10 yıla kadar ilk gemiler teslim edilecek.

 

En az 10 karakter gerekli