DOLAR 32,5069 0.01%
EURO 34,6043 -0.26%
ALTIN 2.448,08-2,04
BITCOIN 21540702,15%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ayak Parmağından El parmağına!

ABONE OL
7 Ağustos 2018 13:51
Urfa Haberleri Ayak Parmağından El parmağına!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde 12 yaşındaki çocuk hastanın ayak parmaklarından biri el parmağına dönüştürüldü. Operasyonun bölgede ilk olma özelliği taşıdığı açıklandı.

Ameliyatı Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Doktorlarından Op.Dr. Yakup IŞIK, Op.Dr. Abdülkadir CALAVUL, Op.Dr. Sedat AVŞAR, Op.Dr. Kadir TASASIZ gerçekleştirdi.

Traktör kayışına sıkışarak sağ el başparmağı kopan 12 yaşındaki çocuğun kendilerine yönlendirildiğini aktaran Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup IŞIK, ”Kopan parmağı incelediğimizde yerine dikmeye uygun olmayacak şekilde tahrip olduğunu gördük. Ekip arkadaşlarımızla istişareler yaparak kopan parmağın yerine ayak parmaklarından birini nakil yapmaya karar verdik. Kopan parmağın Başparmak olması nedeniyle elin işlevini %50 sini kaybetmişti. Gerekli tetkikler yaptıktan sonra kendisini ameliyata aldık. Operasyon başarılı geçti” dedi.

Op. Dr. Abdülkadir CALAVUL ise yapılan bu operasyonun bölgede bu güne kadar gerçekleştirilememiş zor ve riskli bir ameliyat grubuna girdiğini belirtti.

Teknik olarak zor olan bu operasyonun 5 saat sürdüğünü ifade eden Op. Dr. Sedat AVŞAR, “Bu ameliyatla sol ayağın 2.parmağını sağ el baş parmağa başarılı bir şekilde naklettik. Ameliyat sonrası kritik dönemi atlatmış bulunuyoruz ve hastamızı yakın zamanda taburcu etmeyi planlıyoruz. “ dedi.

Hasta İlerleyen dönemlerde fizik tedavi ile el fonksiyonunu büyük oranda yerine getirebileceğini dile getiren Op.Dr. Kadir TASASIZ , “Çocuk büyüdükçe nakledilen baş parmağın gerek fonksiyon, gerek duyu, gerekse boyut açısından gelişerek diğer parmaklarla uyumlu hale geleceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim V. Dr. İdris Dağ, zorlu ve bir o kadarda başarılı operasyonun mimarları olan doktorları tebrik ederek, ”Hastane ve bölge tarihinde ilk defa gerçekleştirilen bu ameliyatlar bizleri ve halkımızı mutlu ediyor. Bizler bu başarıyla yetinmeyeceğiz ve daha fazlasını başarmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli