DOLAR 32,4839 0.06%
EURO 34,7035 0.41%
ALTIN 2.480,94-0,20
BITCOIN 2003082-1,62%
Şanlıurfa
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AYM, CHP’nin İnfaz Yasası’nın iptali talebini reddetti

ABONE OL
17 Temmuz 2020 16:39
Urfa Haberleri AYM, CHP’nin İnfaz Yasası’nın iptali talebini reddetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin, 90 bin hükümlüyü tahliye eden İnfaz Yasası’nın “şekil yönünden” iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

CHP şekil yönünün dışında mahkemeye esas yönünden de başvurmuştu. CHP, 69 maddeden oluşan düzenlemenin 14 maddesinin başta eşitlik ilkesi olmak üzere Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini istemişti.

13 Nisan’da AK Parti ve MHP’nin oyları ile kabul edilen yasa, 15 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yasa, Meclis’e sevk edildiği günden bu yana düşünce suçlularını bütünüyle kapsam dışında bırakması, tutukluları kapsamaması, kişiye karşı işlenen suçlarla ilgili af niteliğinde düzenlemeler içerdiği için eleştirilmişti.

CHP’nin başvurduğu maddeler, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, infaz paketiyle hakkındaki başvuruları sonrası şunları söylemişti:

“Biz bu başvuruda Terörle Mücadele Kanunun 7. maddesinin 2. fıkrasına girenlerin de yararlanmasını istedik. TCK’nın 314. maddesinin 3. fıkrasından ceza alanların da denetimli serbestlik ve koşullu salıverilmeden yararlanmasını istedik. TCK 220. maddesi 6., 7., 8. fıkralarından hüküm giyenlerin de yararlanmasını istedik. Yani düşüncesini sosyal medya, görsel yazılı medya yoluyla ifade edenler bundan yararlansın. Hırsız, arsız gaspçı, infaz indiriminden yararlanırken düşüncesini Twitter’dan yayınlayanın bu indirimden yararlanmaması hakkaniyete sığmaz dedik. Miting yapma, toplantıya katılma, kitap yazma, hatta basılmamış kitaptan ceza alanlar bu indirimden yararlansın dedik. Yani hırsızın yararlandığı indirimden gazeteciler yararlansın dedik. Darpçının, gaspçının, arsızın yararlandığı indirimden yazarlar, düşüncesini ifade edenler yararlansın dedik.”

“Kasten adam öldürme-yaralama, işkence, cinsel saldırı, özel hayatın gizliliği, uyuşturucu imal ve ticareti, devlet sırları ve casusluk suçları denetimli serbestlik ve koşullu salıvermeden yararlanmasın. Bunun dışındaki suçlarda denetimli serbestlik 2/3’den 1/2’ye insin diye başvurduk. Bu suçların indirimden muaf tutulmasını yüksek mahkemeye taşımadık.”

En az 10 karakter gerekli