DOLAR 32,1939 0.03%
EURO 34,9730 -0.08%
ALTIN 2.505,74-0,17
BITCOIN 22526083,30%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Azerbaycan, Ermenistan-AB-ABD toplantısına sert çıktı

Azerbaycan, Ermenistan-AB-ABD toplantısına sert çıktı

ABONE OL
6 Nisan 2024 05:55
Urfa Haberleri Azerbaycan, Ermenistan-AB-ABD toplantısına sert çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Batı’nın Ermenistan’ı Kafkasya’da bir ileri karakola dönüştürmeye çalıştığını belirterek, bu girişimlerin muhtelif sonuçlara yol açacağını söyledi.

İlham Aliyev, Bakü’de temaslarda bulunan NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Batı’nın Ermenistan’ı Güney Kafkasya’da silahlı bir karakola dönüştürme girişimlerinin gelecekte olumsuz sonuçlara yol açacağını söyledi.

Brüksel’de ABD, Avrupa Birliği ve Ermenistan arasında yapılan üçlü toplantı Güney Kafkasya’ya yönelik bir başka tehdit kaynağı olduğunu bildiren Aliyev, “Son günlerde ABD ve Avrupa Birliği’nin üst düzey yetkilileri, kendi inisiyatifleriyle gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinde, bu toplantının Azerbaycan’a karşı olmadığı konusunda bizi ikna etmeye çalıştılar” dedi.

Aliyev, “Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin geçen yılın Eylül ayından bugüne kadar Azerbaycan’a karşı yaptığı açıklamalar ve Batı’nın Ermenistan’ı Güney Kafkasya’da silahlı bir karakola dönüştürme girişimleri gelecekte olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Bu nedenle ABD ve Avrupa’daki ortaklarımızı bu konuda uyarmak için açıklamalarda bulunduk” diye konuştu.

“Endişelendiler…”

Aliyev, Brüksel’deki ABD-AB-Ermenistan üçlü toplantısının, Güney Kafkasya’daki işbirliğine karşı olduğunu ve Azerbaycan’ı tek başına bırakmayı amaçladığını söyledi.

Aliyev, Dağlık Karabağ’ı işgalden kurtarmalarının ve Eylül 2023’te giriştikleri anti terör operasyonunun bazı güçleri endişelendirdiğini belirtti ve “O günden bugüne üzerimizdeki baskılar aralıksız devam ediyor. Avrupa Parlamentosu, hakaretlerle dolu çirkin kararlar aldı” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Azerbaycan heyetinin oy kullanma hakkından mahrum ettiğini hatırlatan Aliyev, “Bunlar çok olumsuz sonuçlara yol açabilecek adımlar ve bunun tek nedeni, Karabağ’ı işgalden kurtarmamızdır” diye konuştu.

Ermenistan ile AB-ABD işbirliğine ilişkin ortak toplantı, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Diplomasi Şefi Josep Borrell’in katılımıyla tapılacak.

“Büyük felâket”

Halihazırda Güney Kafkasya da dahil olmak üzere dünyadaki gelişmelerin çok tehlikeli bir yöne gittiğini belirten Azerbaycan Cumbnurbaşkanı, “Bakü haklı olarak bu konudaki endişelerini dile getirmektedir. ABD-AB-Ermenistan üçlü toplantısı Güney Kafkasya’daki işbirliğine karşıdır ve Azerbaycan’ı tek başına bırakmayı amaçlamaktadır. Güney Kafkasya için hazırlanan plan gelecekte büyük bir felâkete yol açabilir” dedi.

İlham Aliyev, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinde insan haklarını koruma bahanesiyle “Azerbaycan’ın içişlerine müdahalenin kabul edilemez” olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli