DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2222587-0,09%
Şanlıurfa
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Azerbaycan, Fransa’dan gelen tehditleri kınadı

Azerbaycan, Fransa’dan gelen tehditleri kınadı

ABONE OL
17 Nisan 2024 21:01
Urfa Haberleri Azerbaycan, Fransa’dan gelen tehditleri kınadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan, Fransa’nın Bakü Büyükelçisini “istişareler için” geri çağırmasının ardından Fransa’dan gelen “tehditleri” ve “baskıyı” kınadı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Azerbaycan tarafı, Fransa’ya tehdit ve baskı dilinin sonuç getirmeyeceğini defalarca söylemiş ve ulusal çıkarlarını korumak için gerekli tüm tedbirleri alacağını bir kez daha beyan etmiştir” dendi.

Bakanlık açılamasında, “Ülkemizin Fransa’ya ilişkin resmî temsil ve açıklamaları, bu ülkenin yıkıcı faaliyetlerine bir yanıt niteliğindedir” dendi ve “karalama kampanyasından” üzüntü duyulduğu ifade edildi.

Fransız diplomasisi, dün akşam, Bakü’nün “zarar verici tek taraflı eylemlerini” kınamıştı.

Fransa ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler son aylarda kötüleşti ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Paris’i Bakü ile olan toprak anlaşmazlıklarında Ermenistan’ı desteklemekle eleştirdi.

Azerbaycan diplomasisi, “Ermenistan’ı kitlesel olarak silahlandıran ve bölgede militarizmi teşvik eden Fransa’nın eylemlerinin barışa elverişli olmadığı açıktır” görüşünde.

Fransa, iki eski Sovyet cumhuriyeti olan Ermenistan ve Azerbaycan’ı 30 yıldır karşı karşıya getiren ve iki savaşa yol açan Dağlık Karabağ anlaşmazlığında Ermenistan’a açık destek vermişti.

Bakü ve Erivan kısa bir süre önce ilişkilerini normalleştirmek istediklerini açıkladı, ancak bugüne kadar kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.

Büyük bir Ermeni diasporasına ev sahipliği yapan Fransa, arabuluculuk çabalarına katılmaya hazır olduğunu belirtirken, Ermenistan’a olan sarsılmaz desteğini de ortaya koyuyor.

Paris, bu ay başında, Fransız makamlarının “kategorik olarak” reddettiği casuslukla suçlanan bir Fransız vatandaşının Azerbaycan’daki yargılama öncesi tutukluluk süresinin uzatılmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

Bakü, daha sonra, iki Fransız diplomatın sınır dışı edildiğini açıklamış, Fransa da ertesi gün aynı şekilde karşılık vermişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli