DOLAR 31,1225 0.26%
EURO 33,7700 0.42%
ALTIN 2.034,290,10
BITCOIN 1587741-0,27%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

B SINIFI EHLİYETLE DİREK MOTOSİKLET KULLANAMAYACAK!…

B SINIFI EHLİYETLE DİREK MOTOSİKLET KULLANAMAYACAK!…

ABONE OL
12 Şubat 2024 23:38
Urfa Haberleri B SINIFI EHLİYETLE DİREK MOTOSİKLET KULLANAMAYACAK!…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile B sınıfı ehliyete sahip olanlar, Sürücü kursuna kayıt yaptırıp gerekli olan eğitimleri oldıktan sonra 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanılabilecek.

 

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; B sınıfı sürücü belgesi ile her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletleri kullanamayacak, kullabilmek için sürücü kursuna kayıt yaptırıp gerekli eğitimleri aldıktan sonra kullanabilecek. A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de kullanılabilecek.

 

Yayımlanan yönetmelikle ilgili değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Sürücü Kursları ve Eğitimciler Derneği Başkanı Mehmet Yıldız, Deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşullarıyla,

 

Sürücü kursunda belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde 125 cc’ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

 

Sürücü kursunda gerekli eğitimler verildikten sonra Milli eğitim tarafından uygulanan sınavda başarı sağlandıktan sonra sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesi için yeterli olacak.

 

Sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz fakat trafik denetiminde sistrmde belirir

 

Ancak söz konusu kişiler, istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecek. ifadelerini kullandı

 

Söz konusu yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği de belirtildi.

En az 10 karakter gerekli