DOLAR 30,9222 0.03%
EURO 33,4835 0.07%
ALTIN 2.018,570,34
BITCOIN 16081660,85%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Babacan;(Gazze’ye) sessiz kalan herkes bu zulme bu suça ortaktır"

Babacan;(Gazze’ye) sessiz kalan herkes bu zulme bu suça ortaktır"

ABONE OL
8 Aralık 2023 03:47
Urfa Haberleri Babacan;(Gazze’ye) sessiz kalan herkes bu zulme bu suça ortaktır"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gazze’de yaşananlara “sessiz kalan herkesin bu zulme bu suça ortak” olduğunu söyledi.

Babacan, TBMM’de düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Ağırlıklı olarak Gazze konusunu ele alın Babacan’ın söyledikleri satırbaşlarıla şöyle:

“-İsrail devleti, yıllar boyu hapishanelerine doldurduğu Filistinlilere işkence ediyor. Copla, tazyikli sularla, plastik mermilerle Filistinliler her gün işkence görüyor. Gazze zaten bir açık hava hapishanesiydi.”

“-7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda can kaybı 16 bini aşmış durumda. Yaralanan insan sayısı da 40 binin üzerinde.”

“-Gazze’de yaşayan 1 milyon 800 bin kişi evinden çıkıp Gazze içinde başka yerlere sürülmüş durumda. Yani Gazze nüfusunun tam yüzde 80’i evsiz barksız durumda şu an.”

“-Sessiz kalan herkes bu zülme bu suça ortaktır. Biz konuşacağız, konuşmak zorundayız. Çünkü Gazze’dekilerin sesini kısıyorlar.”

“-Sosyal medyada gönderiler yasaklanıyor. İnsanlar Gazze ile ilgili paylaşımlarından dolayı işinden oluyorlar. Bu nerede oluyor? Avrupa’da oluyor, Amerika’da oluyor. Bilmediğimiz kim bilir başka neler oluyor. Bunlar sadece basına yansıyanlar.”

“-Avrupa’da sokağa çıkan binlerce insan Gazze için ses yükseltmeye çalışsa da asli görevi insanı yaşatmak olan devletler sessiz. Sessizliği bırakın, birçok kurum ve kuruluş, kendilerini, İsrail hükümetinin yaptıklarını meşrulaştırmaya adamış durumda.”

“Bu cinnet haline son verilmeli”

“-Öncelikle İsrail hükûmetinin ve ordusunun, içinde bulundukları ‘cinnet’ haline son verilmelidir. Dinmek bilmeyen bu intikam körlüğüne dur denilmelidir.”

“-Bebek katili Netanyahu ve eli kanlı savaş kabinesi, tüm Yahudileri asırlarca sürecek bir utanca maruz bırakmaktadır.”

“-Tarih boyunca acılar çekmiş, zulüm görmüş bir halktır Yahudiler. Adeta topyekûn bir failliğe hapsetmeye çalışan Netanyahu, sadece Filistinliler için değil Yahudiler için de tehdit haline gelmiştir.”

“-İslam ülkeleri Gazze’ye insani yardımları ulaştırma ve yaşanan insanlık dramına son verme konusunda bedeli ne olursa olsun hep birlikte kararlı adımlar atmalıdırlar

“Önce silahlar susmalı”

“-Türkiye, Gazze’deki insani krizi için çaba göstermek, çözüm önerilerini bir an önce somutlaştırmak zorunda.”

“-Önceliğimiz, kalıcı barışın konuşulabildiği bir ateşkes olmalıdır, önce silahlar susmalıdır. Arkasından kapsamlı bir çözüm için derhal kollar sıvanmalıdır. Hükûmet diplomatik adımların yanı sıra, İsrail’e yönelik ekonomik yaptırımları da derhal devreye sokmalıdır.”

“-Hamaset çözüm üretmiyor. Lafla insanların hayatı kurulmuyor. Diplomasiyi iyi çalışmanız gerekiyor. Hem yaptırım ve çaydırıcı gücünüzü iyi kullanmanız gerekiyor ama bir yandan da siyasi diyalog kapılarını da sürekli zorlamak gerekiyor.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli