DOLAR 32,5652 0.03%
EURO 34,9041 0.06%
ALTIN 2.429,930,01
BITCOIN 2095602-3,31%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bağbozumu (Kerge) Zamanı (video)

ABONE OL
5 Ekim 2018 13:30
Urfa Haberleri Bağbozumu (Kerge) Zamanı (video)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da üzümlerin sıkılarak suyunun kaynatılıp kışlık pestil, kesme ve cevizli sucuk yapıldığı bağ bozumu (kerge) mevsimi başladı.

Kış aylarının vazgeçilmezi olan pestil, kesme ve sucuklar geleneksel yöntemlerle hazırlanmaya başlandı.

Hilvan ilçesine bağlı 200 haneli Ovacık Mahallesinde başlayan bağ bozumu yöresel olarak adlandırılan mevsimde bağlarda toplanan üzümler torbaya doldurularak cevizli sucuk, pestil ve pekmeze dönüştürülüyor.

Bağ’da dalından toplanan üzümlerden çürümüş olanlar ayıklandıktan sonra torbalara konulup havuz adı verilen yerde ayakla baskı uygulanarak suyu çıkarılıncaya basılıyor.

Baskı yoluyla ezilerek elde edilen üzüm suyu daha sonra kazanlara doldurularak ateşte 3 ile 5 saat arası kaynatılıyor.Üzüm suyu kaynadıkça karıştırıyor, kaynayan kazandan sulu ve köpüklü olan kısım alınarak kaplara konulup, yerlere serilen bezlerin üstüne dökülüp kurutulmaya bırakılıyor.

Bir gün güneşte bekletilen bulamaç dökülen bezler daha sonra toplanıyor. Çeşitli işlemlerden geçirilen üzüm suyu, pekmez, bastık, kesme ve sucuk haline getiriliyor.

Bağ bozumunda toplanan üzümlerin sofraya gelişini anlatan Abdurahman Balay, ‘Sabah erkenden ailece bağa gelip asma dallarında üzümleri toplamaya başlıyoruz. Topladığımız üzümleri torbaya koyup üzerine güneş görmemiş beyaz toprak eklenerek kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri olan pestil, sucuk ve kesmenin yapımına başlanılıyor. Çizme giyerek torbadaki üzümleri ezilene kadar ayakla basıyoruz. Daha sonra sıkılan üzüm suyu yaklaşık 4-5 saat önce yüksek ateşte, daha sonra ise düşük ateşte kaynatılıyor. Kaynatılan üzüm suyunun rengini alınca bir kısmı pekmez yapılıyor.”dedi

Bağ bozumunda çalışan Mehmet Balay ise, zamanlarının büyük bir bölümünü bağda geçirdiklerini ifade ederek, emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.

Ovacık Mahallesi’nde her yıl 100 tona yakın pekmez, bastık ve sucuk üretimi yapılıyor. Üretilenlerin büyük bir bölümü şire pazarında satılıyor. Satışların çoğunluğun çeşitli illere yapılırken, sipariş üzerine yurt dışına da gönderiliyor

En az 10 karakter gerekli