DOLAR 31,2042 0%
EURO 33,9226 0.18%
ALTIN 2.041,280,07
BITCOIN 19052477,55%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bağlıkaya;TÜRSAB’ın bölünmesi düşünülemez"

Bağlıkaya;TÜRSAB’ın bölünmesi düşünülemez"

ABONE OL
1 Şubat 2024 11:39
Urfa Haberleri Bağlıkaya;TÜRSAB’ın bölünmesi düşünülemez"
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanunu’nun yerine getirilecek olan ve birliğin bölünmesini içeren yasa taslağına karşı “Seyahat Acentaları Buluşması” düzenledi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve birlik yöneticilerinin yanı sıra eski başkanların da katıldığı toplantıda iki bine yakın seyahat acentası temsilcisi yer aldı.

Seyahat acentalarının turizm sektörüne yaptığı katkıyı anlatan Bağlıkaya, “Turizm sektörünün var oluşunu seyahat acentaları sağlıyor. Turisti bulan da biziz, getiren de gezdiren de. Turizm adına başarı diye anılan ne varsa hepsinin sebebi biziz. ‘Seyahat acentaları olmazsa turizm olmaz’ gerçeğine gözlerini kapatanlar, Türkiye’nin turizm tarihine bakarlarsa her şeyin seyahat acentalarının çalışmalarıyla başladığını da göreceklerdir. Turizm Bakanlığı kurulmadan 20 yıl önce de seyahat acentaları vardı, turizm olduğu sürece de var olacaklar” idedi.

TÜRSAB’ın 51 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Bağlıkaya, kurumun bölünmeyeceğini ve yapılan yanlışın görüleceğini dile getiren Bağlıkaya, “Henüz hiçbir şey bitmedi. Ülkemizde bu taslağı hazırlayanlara, yapmaya çalışılanın yanlış olduğunu söyleyecek başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sağ duyulu devlet adamları var, bunu biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sektöre desteği ve hassasiyetini biliyoruz ve yapılan yanlışı göreceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Bağlıkaya, konuşmasının devamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1618 sayılı Kanun’un yerine getirilmesi planlanan yeni yasa taslağının detaylarını ve önemli maddelerini toplantıya katılan seyahat acentalarına aktararak, yeni yasanın geçmesi durumunda seyahat acentalarının ve turizm sektörünün büyük yara alacağını söyledi.

Bakanlık TÜRSAB’ı yok etme isteğinden vazgeçmedi”

Bakanlığın geçtiğimiz Kasım ayından bu yana defalarca değiştirerek diğer Bakanlıkların görüşüne sunduğu yasa taslağında, TÜRSAB’ın kapatılmasından seyahat acentalarının mesleki ticari işletme olmaktan çıkartılmasına kadar birçok madde içerdiğine iddia eden Bağlıkaya, “Bu yasa taslağından, diğer bakanlıkların Anayasa’ya aykırılık itirazları sayesinde vazgeçtiler. Vazgeçemedikleri şey ise TÜRSAB’ı bölmek, büyük sermaye sahibi seyahat acentalarının önünü açmak, kendi yağında kavrulmaya çalışanları yok etme istekleri. Bu maddeler, elimizde bulunan dört taslakta da aynen yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bağlıkaya, Birliğin bölünmesi durumunda turizm sektöründe seyahat acentalarının temsil gücünün kaybolacağını, bölünmüş bir yapıyı da kimsenin ciddiye almayacağını söyledi.

“Mesleki dayanışmanın gücünü ortadan kaldırır”

Bağlıkaya, seyahat acentalarının faaliyet alanlarına göre bölünebilmesini içeren maddeyi de eleştirdi ve  “Seyahat acentalarını faaliyet alanlarına göre bölmek, ticaret odalarını ticari faaliyet türlerine göre ayrı odalara bölmek gibi bir şeydir” dedi. Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“TOBB’u bölmek, TESK’i ortadan kaldırmak ne ise TÜRSAB’ı bölmek de aynı anlama gelir, aynı sonucu verir. Bunlar nasıl düşünülmüyorsa, TÜRSAB’ın bölünmesi de düşünülemez. Unutmayalım ki TÜRSAB Birliktir. Yani Birliği oluşturan seçilmiş BTK’lar var. Sağlık, Hac-Umre, MICE gibi her branş için ayrı ihtisas başkanlıkları var. Yasaya bunları yerleştirip yasayla düzenlemek varken, Birliği parçalamak nasıl bir akıldır, anlamak mümkün değil. Seyahat acentalarını küçük birlikçiklere bölmek, mesleki dayanışmanın gücünü de ortadan kaldırmayı beraberinde getirir. Mesleki dayanışma ortadan kalkarsa yerine ‘Birlikler’ arası çekişmeler gelir. Bu da Türk turizmini olumsuz etkiler.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli