DOLAR 32,4958 -0.03%
EURO 34,7300 -0.03%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2099791-0,15%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık: ‘Fırat Nehri bölgesinde kirlilik tespit edilmedi’

Bakanlık: ‘Fırat Nehri bölgesinde kirlilik tespit edilmedi’

ABONE OL
15 Şubat 2024 21:45
Urfa Haberleri Bakanlık: ‘Fırat Nehri bölgesinde kirlilik tespit edilmedi’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Erzincan’daki toprak kaymasının ardından Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri boyunca rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlandığını, “herhangi bir kirlilik tespit edilmediğini” açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, altın madenindeki toprak kaymasının hemen bölgeye sevk edildiği belirtilerek, şunlara yer verildi:

“İlk önlem olarak madem sahasında yaşanan toprak kayması sırasında akan malzemenin Frat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapakları kapatılmıştır.

Sonrasında toprak kaymasını önlemek amacıyla menfezlerin önünde de bir sedde yapılmıştır.

Ayrıca, bölgeden numuneler alınıp sürekli takip etmek üzere bakanlığımızdan 10 kişilik uzman ekiple birlikte 2 georadar, 1 multistation, 2 set izleme cihazlarının bulunduğu 2 mobil cihaz ve mobil laboratuvarın da yer aldığı ekipler bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup ekiplerimiz titizlikle çalışmaya başlamış ve devam etmektedir.

Yağmur ve benzeri nedenlerle oluşabilecek akış sularını toplamak için tedbir olarak her ihtimale karşı sızdırmazlığı sağlanmış olan bir yüzey suyu toplama havuzu yapılmıştır. Olabilecek herhangi bir akış durumunda atık depolama barajına verilecek sistem oluşturulmuştur.

Bakan yardımcımız ile birlikte jeoloji, made ve çevre alanında uzman 10 bilim insanı ile sahada çalışmalar sürdürülmektedir.

İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Nehri boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir. ”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli