DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21621431,61%
Şanlıurfa
19°

AZ BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakü, Erivan’ı asılsız suçlamalardan vazgeçmeye çağırdı

Bakü, Erivan’ı asılsız suçlamalardan vazgeçmeye çağırdı

ABONE OL
23 Şubat 2024 20:35
Urfa Haberleri Bakü, Erivan’ı asılsız suçlamalardan vazgeçmeye çağırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın France 24 TV kanalına verdiği röportajda Azerbaycan’a yönelik suçlamalarına yanıt verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Paşinyan’ın France 24 TV kanalına verdiği röportajda Azerbaycan’a yönelik asılsız suçlamalarının bölgede gerginlik yaratma ve barış sürecine bir darbe daha vurma amacı taşıdığı belirtildi.

Almanya Şansölyesinin girişimiyle yapılan son liderler görüşmesinin ardından Ermenistan tarafından yapılan bu tür açıklamaların ve görüşme yeri olarak Fransa’nın seçilmesinin, Fransa’nın barış süreci üzerindeki olumsuz etkisini sürdürdüğünün ve Ermenistan’ın Almanya’nın çabalarına saygısızlık ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Paşinyan, demecinde Azerbaycan’ın uzun vadeli bir barış anlaşması imzalamak için gereken ilkelere bağlı kalmadığını söylemiş ve Azerbaycan’ın yeni bir saldırı başlatmaya hazırlandığını öne sürmüştü.

Paşinyan ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına dayalı bir barış anlaşması istemediğini, bunun yerine Ermenistan’da yeni topraklar ele geçirmek istediğini ifade etmişti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Azerbaycan’ın Ermenistan’a saldırmaya hazırlandığı, Azerbaycan’ın uluslararası hukuk ilkelerine saygı göstermediği iddiaları, mevcut gerçeklerin açıkça çarpıtılmasıdır ve uluslararası toplumu yanıltmayı amaçlamaktadır” dendi.

Açıklamada, egemenlik ve toprak bütünlüğünün tanınmasının, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların belirlenmesine ilişkin 1991 Alma-Ata Deklarasyonuna, egemenlik, yargı yetkisi ve ülkelerin eşitliği ilkelerine saygı gösterilmesinin önemine dikkat çekilen açıklamada, “Paşinyan, Ermenistan’ın bu ilkeleri 30 yılı aşkın bir süredir ihlal ettiğini unutmuştur” dendi.

Açıklamada, Ermenistan’ın aksine, 44 günlük savaşın hemen ardından Ermenistan’a 5 temel ilkeye dayalı barış teklif edenin Azerbaycan olduğu ve Ermenistan’ın, Azerbaycan’a yönelik iddialarıyla bu ilkeleri ihlal etmeye devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Çeşitli uluslararası platformları kullanarak ülkemize yönelik saldırgan iftira söylemini sürdüren Ermenistan tarafını, barışçıl beklentilere zarar veren açıklamalardan vazgeçmeye ve Güney Kafkasya bölgesini bir barış ve işbirliği alanına dönüştürmek için yaratılan fırsatları kullanmaya çağırıyoruz” dendi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli