DOLAR 32,5700 0.08%
EURO 35,0303 0.53%
ALTIN 2.428,340,23
BITCOIN 2091831-3,83%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Baltimore: Çöken köprünün yeniden yapımı ne kadar sürecek?

Baltimore: Çöken köprünün yeniden yapımı ne kadar sürecek?

ABONE OL
28 Mart 2024 17:24
Urfa Haberleri Baltimore: Çöken köprünün yeniden yapımı ne kadar sürecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baltimore’da bir konteyner gemisinin çarpması sonucu yıkılan Francis Scott Key Köprüsünün yeniden yapımı ne kadar zaman alacak?

Bu çok önemli bir soru, çünkü köprünün devreden çıkmasının ekonomik sonuçları çok ağır olabilir. Köprü, kamyon taşımacılığında önemli bir rol oynadığı bir ülke olan ABD’de Atlantik kıyısında önemli bir otoyoldur. Ülkenin kuzey doğusundaki Maryland eyaletinde yer alan köprüyü her gün yaklaşık 34 bin araç kullanıyordu.

350 milyon dolarlık bir fatura mı?

Baltimore Limanı da elleçlenen yabancı mallar ve malların değeri açısından ABD’nin dokuzuncu büyük limanı konumunda bulunuyor.

Liman, geçen yıl 800 bini aşkın araçla, en fazla yeni aracın girdiği Amerikan limanı olmuştu. Baltimore limanı, doğrudan 15 bin, dolaylı olarak da yaklaşık 140 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Yetkililer, Baltimore’da deniz trafiğinin halihazırda askıya alındığını duyurdu.

Başkan Joe Biden, köprünün yeniden inşa edileceği sözünü verirken, bunun zaman alacağını da kabul etti.

Her ne kadar 1972 yılında hizmete açılan köprünün inşası beş yıl sürmüş olsa da, bazı uzmanlar yeniden inşanın daha az zaman alacağı görüşünde.

West Virginia Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü İnşa Edilmiş Tesisler Merkezi Direktörü Hota GangaRao, USA Today’e yaptığı açıklamada, köprünün yeniden inşasının “iki ila dört yıl” sürebileceğini ve yaklaşık “350 milyon dolara” mal olabileceğini tahmin etti.

İnşaat süresi

Aslında her şey su altındaki temellerin durumuna bağlı olacak. Su altındaki bölümün inşasının, bir yapının inşası için gereken sürenin yarısına kadar zaman alabiliyor.

Geminin çarpmasında birkaç sütun hasar görmüş olabilir. Halihazırda Ordu İstihkâm Birliği, Baltimore’u Atlantik Okyanusuna bağlayan Chesapeake Körfezinin bir kolu olan Patapsco Nehrindeki yolun temizlenmesine yardımcı olmak üzere sahada bulunuyor.

George Washington Üniversitesi’nde mühendislik profesörü olan Sameh Badie, USA Today’e verdiği demeçte, teknolojilerin yarım yüzyıl içinde geliştiği göz önüne alındığında köprünün yeniden inşasının maliyetinin “yeni tasarıma da bağlı olacağını” söyledi.

Ancak en belirleyici faktör kuşkusuz finansman olacak. Sigortacıların önüne geçmek isteyen Başkan Joe Biden, “niyetinin federal hükümetin yeniden inşa maliyetinin tamamını ödemesi” olduğunu söyledi.

Biden, önceki gün Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada “Kongre’nin de bu çabalarımı destekleyeceğini umuyorum. Ekibime limanı yeniden açmak ve köprüyü mümkün olan en kısa sürede yeniden inşa etmek için ellerinden geleni yapmalarını söyledim, ancak bu zaman alacak” dedi ve “çok önemli altyapı için gerekli tüm federal kaynakları” seferber etme sözü verdi.

Devasa program

Joe Biden, Amerika’nın altyapısını yenilemek için devasa bir program başlattı. Bu program özellikle ülkenin 43 bin 500’den fazlası “kötü durumda” olduğu düşünülen köprüleri için 40 milyar dolarlık bir bütçe içeriyor. 1977’de açılan Francis Scott Key Köprüsü bu kategoriye girmiyordu.

Singapur bandıralı 300 metrelik konteyner gemisi Dali’nin önceki gün ayaklarından birine çarpmasından sonra 2,5 kilometreden uzun olan bu otoyol köprüsü çöktü. Amerikalı yetkililer kayıp olduğu bildirilen altı kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

 

En az 10 karakter gerekli