DOLAR 28,9106 -0.02%
EURO 31,2806 -0.22%
ALTIN 1.872,81-0,61
BITCOIN 12210892,19%
Şanlıurfa
13°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bayramda koronavirüs Uyarısı

ABONE OL
30 Temmuz 2020 22:27
Urfa Haberleri Bayramda koronavirüs Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Doçent Dr. İsmail Akaltun, Kurban Bayramı’nda bayram namazı ve bayram ziyaretleri esnasında uyulması gereken Covid-19 tedbirlerini hatırlattı.

Akaltun, bayram namazına gidecek olanların namaz abdestini evde almalarını, namazı sosyal mesafe kuralına göre maskeli kılmaları uyarısında bulundu. Bayram ikramları hakkında ise Akaltun, “Bu bayramın favori ikramı yüzde 70 alkol içeren kolonyalardır” dedi.

Doçent Dr. Akaltun , pandemi sürecinde bayram namazı kılınırken ve bayramlaşırken alınacak tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

“ABDEST EVDE ALINMALIDIR”

Akaltun, bayram namazının bayramlarda önemli ve en fazla kitlesel katılımın olduğu dini vecibelerden birisi, büyük bir toplumsal aktivite olduğunu ifade ederek, camiye gidecekler için alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Doçent Dr. İsmail Akaltun: “Bayram namazı öncesi Cuma namazı ve diğer vakit namazlarında, imamlar tarafından cemaate bayram namazı sırasında uyulması gereken tedbirler kısa ve anlaşılır bir üslupla anlatılmalıdır. Namaz için abdest evde alınmalıdır, namaza herkes kendi seccadesi ile gitmelidir.

“NAMAZDA DA SOSYAL MESAFEYE UYULMALI”

Namaz süresinin din görevlileri tarafından olabildiğince kısa tutulması gerektiğini söyleyen Akaltun, “Namaza duran kişiler arasında yanlamasına 1 metre, arka arkaya secde boyu dışında en az 1 metre mesafe olmalıdır. Maske ve sosyal mesafe kuralına uyum sağlanmış ortamda din görevlisi tarafından namaz süresi olabildiği kadar kısa tutulmalıdır.Namaz sonrası bayramlaşma merasimi sosyal mesafeye uyularak, sözlü olarak yapılmalıdır,

“KABRİSTAN ZİYARETLERİ DE KISA TUTULMALI”

Bayramın çok yaygın uygulanan âdetlerinden birisini de mezarlık ziyaretleri olduğunu ifade eden Doçent Dr. Akaltun, “Mezarlıklarda bayramda kalabalığın artması muhtemel olacağından ziyaret arife ve bayram günleri haricinde de yapılabilir. Ziyaretler mümkün olduğu kadar az kişi ile yapılmalı ve kısa tutulmalıdır. Kişiler mutlaka maske takmalı, eldiven kullanmamalı, yanlarında alkol bazlı el antiseptikleri taşımalıdır.

“FAVORİ İKRAMIM KOLONYA”

Bayram ziyareti yüz yüze olmalı diyenler için görüşmeler, iklimin de müsait olduğu düşünüldüğünde açık ortamlarda, kısa süreli, maskeli, ikram olmayan, sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılabilir. Mümkünse birinci derece yakınlar hariç ev ziyaretinden kaçınılabilir, kapalı ortamda görüşme gerçekleşecekse, odada pencereler açık tutulmalıdır. Ziyaretçiler de ev sahipleri de maskeli olmalıdır, ziyaretler 5-10 dakika gibi kısa tutulmalıdır.

Bu bayramın favori ikramı yüzde 70’lik alkol içeren kolonyalardır. Elbette yaşlılarımızı çok özledik ama biraz daha sabır; el öpme, tokalaşma, sarılma gibi ritüelleri bu bayramda bırakmamız gerekecek. Herkesin kurallara uyduğu, sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmemizi diliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli