DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1575725-0,70%
Şanlıurfa
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bebeklerde Heimlich Manevrası – Bizim Haber Ajansı

Bebeklerde Heimlich Manevrası – Bizim Haber Ajansı

ABONE OL
2 Ocak 2024 23:14
Urfa Haberleri Bebeklerde Heimlich Manevrası – Bizim Haber Ajansı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yabancı cisim tıkanıklığı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sık sık rastlanan bir durumdur. Peki, bebeklerde tıkanıklık durumunda ilk müdahaleyi nasıl yapmalıyız? Hangi teknikleri kullanmalıyız? Tüm bu soruların cevabını Acil 112 personeli Paramedik Hatice Ayten Akaslan anlattı.

Yetişkin ve bebeklerde yaşanan yabancı cisim tıkanıklıklarda Heimlich Manevrası sayesinde hastaya kolayca ilk müdahaleyi
yapabiliriz.

Şanlıurfa il Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı 112 personeli Paramedik Hatice Ayten Akaslan, yetişkin ve bebeklere yapılan Heimlich Manevrasının farklı olduğunu belirterek doğru şeklini anlattı.

HEİMLİCH MANEVRASI

Akaslan, yabancı cisim tıkanıklığı belirtilerini sıralayarak bu durumda yapılabilecekleri şöyle anlattı:

 “Yabancı cisim tıkanıklığı yetişkinlerde çocuklarda olduğu gibi bebeklerde de çok fazla rastlanmaktadır. Bebeğin gözleri hareketsiz kaldığında ve rengi morardığında, solunum seslerinin azaldığında bebeğin yabancı cisim tıkanıklığı olduğunu anlıyoruz.

Bu durumda öncelikle sakin olmamız gerekiyor. Eğer yabancı cismi görebiliyorsak serçe parmağımızla bebeğimizin sol yanağından girerek sağ yanağına doğru yabancı cismi alabiliyorsak alıyoruz, ama alamıyorsak kesinlikle körlemesine dalış yapmıyoruz.

Daha sonrasında işaret ve orta parmağıyla çenesini tamamen kavrıyorum bebeğimin, kolumun ön kısmına yatırıyorum bebeğimi gövdem ve kolum arasında tamamen destekliyorum çünkü bebeğimin düşmesini engellemem gerekiyor. Bebeğimin her iki köprücük kemiğinin ortasına elimin topuğuyla süpürür tarzda beşer kez vurmam gerekiyor. Bir, iki, üç, dört, beş yabancı cismin varlığına bakıyorum eğer çıkmadıysa diğer kolumun üzerine alıyorum kafasını tamamen destekliyorum. Aynı şekilde gövdemle destekliyorum çünkü bebeğimin düşmesini engellemem gerekiyor. İki meme arasına V çizgi çizdiğimde göbek deliğinin bir parmak üstüne iki parmak yöntemiyle beşer kez süpürür tarzda bir, iki, üç, dört beş şeklinde Heimlich manevra evresini tamamlıyorum.Benim şu an yaptığım bir tur yabancı cisim çıkana kadar bunu beşer kez devam ediyorum. 112 gelene kadar hastanın bilinci kaybolana kadar devam etmem gerekiyor” dedi.

Unutmayın ilk yardımda basit müdahaleler hayat kurtarır.


 

En az 10 karakter gerekli