DOLAR 31,0803 0.08%
EURO 33,7117 0.13%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 16070751,22%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI BULUTLU

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Beyaz Saray’da istifa

Beyaz Saray’da istifa

"Çalışanlarına kötü davranmak ve cinsiyet ayrımcılığı" ile suçlanan, Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi sorumlusu Dr. Eric Lander istifa etmek zorunda kaldı. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
8 Şubat 2022 11:34
Urfa Haberleri Beyaz Saray’da istifa
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışanlara “kötü davranış” istifaya götürdü

ABD Başkanı Joe Biden’ın baş bilim danışmanı Dr. Eric Lander, “astlarına yönelik zorbalık ve kötü muamele” yaptığı iddialarının ardından istifa etmek zorunda kaldı.  

Lander, bir iç incelemenin ardından onun “çalışanlarına zorbalık yaptığına ve onları aşağıladığına dair güvenilir kanıtlar” bulunmasına karşın, sabah saatlerinde görevini sürdüreceğini belirtmişti.  Ancak bu fazla sürmedi ve istifa haberi geldi.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, dün gece yaptığı açıklamada, Biden’in Dr. Eric Lander’in Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi’ndeki (OSTP) çalışmalarından dolayı teşekkür ettiğini ve istifasını kabul ettiğini duyurdu. 

Lander, başkana yazdığı bir mektupta, “Bilim danışmanınız olarak hizmet etmek ve OSTP’re olağanüstü yetenekli meslektaşlar ve diğer personelle çalışmak bir onurdu. Düzenli bir geçiş süreci sağlamak için en geç 18 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere istifamı sunmak için yazıyorum” dedi. Lander, mektubunda, “Kendileriyle konuşma şeklimle geçmişteki ve şimdiki meslektaşlarıma zarar verdiğim için kendini çok kötü hissettiğini” de belirtti. 

Lander’ın istifası, Biden’in görev süresindeki en yüksek profilli istifa oldu. Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi, kabine üyeliği düzeyinde bir statüye sahip. 

 Hakkında ciddi suçlamalar var

Politico’nun haberine göre, Lander hakkında yapılan soruşturmada aralarında kadın çalışanların da bulunduğu astlarına karşı “zorbalık yaptığına dair” inandırıcı kanıtlar ortaya konulmuştu. 

Soruşturmada, 14 mevcut ve eski OSTP çalışanı, “Lander’ın sık sık zorbalık yaptığı, astlarını işten çıkardığı, sık sık onları küçük düşürdüğü” yönünde suçlamalarda bulunmuştu. 

Soruşturmada, Lander’in “cinsiyet ayırımcılığı yaptığı” yönündeki iddialar konusunda somut kanıt bulunamadı. 

Psaki, bir süre önce yapığı açıklamada, yönetimin “OSTP’de daha iyi bir işyeri kültürü sağlamak için değişiklikler uyguladığını ve Lander’ın davranışlarını daha yakından izleyeceklerini” belirtmişti. Psaki, “Başkan, kendisinin ve personelinin nasıl saygılı bir çalışma ortamı yaratması gerektiğine dair yüksek beklentileri konusunda net bir şekilde konuştu” demişti. Lander ise bir süre önce, çalışanlarına gönderdiği bir mesajda “bazı davranışlarından dolayı üzgün olduğunu” ifade etmişti. 

İstifa sürecini yakından bilen bir Beyaz Saray yetkilisi, bir süre önce, Lander’i görevde tutma kararıyla ilgili artan eleştiriler karşısında, yönetimin artık onu savunamaz duruma geldiğini söylemişti. 

Lander, istifasının ardından, Kongre’deki Sağlık Enerji ve Ticaret Alt Komitesi’nde ele alınması öngörülen, Sağlık için Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı olarak adlandırılan 6,5 milyar dolarlık bir sağlık kurumunun oluşumuna ilişkin toplantıya da katılamayacak. Ayrıca, gelecek hafta yapılacak Amerikan Bilim İlerleme Derneği toplantısındaki konuşmacı listesinden de çıkarıldı. 

Bilim camiasının önde gelen isimlerinden Lander, 30 yaşında MacArthur Vakfı “dahi” bursunu kazandı. Biden’ın öncülük ettiği kanser organizasyonunun yönetim kurulunda görev yaptı ve insan genomunun haritasını çıkaran çalışmalarıyla sayısız övgü kazandı. Ancak, aynı zamanda, kötü bir çizgiye sahip olması ve kendi alanında kadınlara gereken değeri vermemesiyle tanınan bir kişiydi.  

En az 10 karakter gerekli