DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2097553-0,32%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Biden ve Trump ?

Biden ve Trump ?

ABONE OL
13 Mart 2024 10:59
Urfa Haberleri Biden ve Trump ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden Demokratların muhtemel başkan adayı olurken, eski Başkan Donald Trump da Cumhuriyetçilerin adaylığı için gereken delege sayısını elde ettiler.

Hem Trump hem de Biden, Salı günü Georgia, Mississippi ve Washington eyaletlerinde yapılan ön seçimleri kazanarak kendi partilerinde çoğunluk için yeterli delege sayısına ulaştılar.

Biden, Demokratların muhtemel adayı olmak için gereken 1.968 delegenin 102 delege gerisinde girerken, Trump Cumhuriyetçilerin adaylığını kazanmak için gereken 1.215 delegenin 137 delege gerisinde kaldı.

Biden, Demokratların adayı olabilmek için sadece göstermelik bir muhalefetle karşılaştı.

Trump ise ön seçimlerde aralarında eski BM Büyükelçisi Nikki Haley ve Florida Valisi Ron DeSantis’in de bulunduğu çok sayıda Cumhuriyetçiyi geride bıraktı. Aralarında Trump’ın eski başkan yardımcısı Mike Pence’in de bulunduğu diğer adaylar, Trump’ın Cumhuriyetçi seçmenlerin büyük bir bölümünü elinde tutması karşısında seçmen desteği bulamadıkları için aylar önce adaylıktan çekildiler.

Partilerinin adaylıkları resmi olarak ellerinde olmasa bile, her iki aday da seçime sekiz ay kala tam bir kampanya moduna girmiş durumda ve her fırsatta birbirlerine saldırıyorlar.

Geçen haftaki Birliğin Durumu konuşmasında, Biden, “selefini” 13 kez kötüledi. Trump’tan ismen hiç bahsetmedi, ancak ikinci bir Trump başkanlığının neye benzeyeceğine dair karamsar bir tablo çizdi.

Dört yaş fark 

Trump, kendisinden sadece dört yaş küçük olmasına rağmen Biden’ın 81 olan yaşıyla alay ediyor.

Trump Pazartesi günü CNBC’de Biden için “Sanırım aday o olacak. Onun hayattan, hayatın kendisinden başka tek rakibi benim” dedi.

İlk ulusal anketlerin çoğu, Trump’ın Biden’a ve 5 Kasım’daki oylamada ulusal sonucu büyük olasılıkla belirleyecek olan kilit siyasi savaş alanı eyaletlerin birçoğuna göre hafif bir üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Ancak Trump aynı zamanda 91 suçlamayı kapsayan eşi benzeri görülmemiş dört ceza iddianamesiyle karşı karşıya ve bir duruşma 25 Mart’ta başlayacak.

Diğer davalardan herhangi birinin seçimden önce görülüp görülmeyeceği belirsiz, ancak bazı seçmenler anketörlere, suçlamalardan herhangi birinden hüküm giymesi halinde Trump’a oy vermeyeceklerini söyledi.

Seçiciler Kurulu

ABD, başkanlarını ulusal halk oylamasıyla değil, 50 eyaletin her birinde eyalet bazında yapılan seçimler ve ardından Seçiciler Kurulu’nda yapılan oylama ile seçiyor.

Birkaç istisna dışında, her eyaletin oylamasını kazanan tüm Seçiciler Kurulu oylarını kazanır ve en büyük eyaletler en fazla seçici oya ve ulusal sonuçta en fazla etkiye sahip olur.

Trump ve Biden muhtemel adaylar olmak için gerekli delegelere sahip olsalar da, Kasım seçimlerinde Cumhuriyetçi ve Demokrat aday olarak konumları her parti kendi kurultayını yapana kadar resmiyet kazanmayacak. Cumhuriyetçilerin kurultayı Temmuz ayında, Demokratlarınki ise Ağustos ayında yapılacak.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli