DOLAR 32,5905 0.27%
EURO 34,7313 0.11%
ALTIN 2.471,98-1,08
BITCOIN 21574782,06%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bir prenses, bir fotoğraf ve basın etiği

Bir prenses, bir fotoğraf ve basın etiği

ABONE OL
11 Mart 2024 22:39
Urfa Haberleri Bir prenses, bir fotoğraf ve basın etiği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de dün Anneler Günü idi. Ameliyat sonrasında gözlerden uzak kalan Galler Prensesi Catherine bir aile fotoğrafı paylaştı ve onlar oldu.

Prens William tarafından Anneler Günü için çekilen fotoğraf, Catherine’in Ocak ayında geçirdiği ameliyattan bu yana Kensington Sarayı tarafından yayınlanan ilk fotoğrafı idi. Birçok haber ajansı yayınladı fotoğrafı.

Yapılan incelemede Catherine’nin sol elinin duruşuyla “biraz” oynandığı ortaya çıkınca basının etik kuralları devreye girdi. Kate’in fotoğrafı “manipülasyon” endişesiyle beş haber ajansı tarafından geri çekildi

Fotoğrafta prenses otururken, etrafı Prenses Charlotte, Prens Louis ve Prens George tarafından sarılmış bir şekilde görülüyor.

Bu fotoğraf Galler Prensesi’nin iki ay önce geçirdiği karın ameliyatından bu yana çekilen ilk resmi fotoğrafıydı. O zamandan beri halkın gözünden uzak kaldı.

Görüntü Galler Prensi ve Prensesi’nin sosyal medya hesaplarında Catherine’in bir mesajıyla birlikte paylaşıldı: “Son iki ay boyunca nazik dilekleriniz ve devam eden desteğiniz için teşekkür ederim. Herkese Mutlu Anneler Günü diliyorum.”

Fotoğrafların paylaşım süreci

Kraliyet çiftinin özel aile günlerinde kendi fotoğraflarını yayınlamaları düzenli bir rutin haline geldi. Çoğu zaman fotoğraflar Catherine tarafından çekiliyor ve nasıl kullanılabileceklerine dair talimatlarla birlikte medyaya veriliyor.

Ancak Prens William’ın ailesinin fotoğrafı internette yayınlanmadan önce, Galler Prensi ve Prensesi’nin online hesaplarını yöneten Kensington Sarayı’ndaki sosyal medya ekibinden geçmiş olmalı.

Orijinal fotoğraf üzerinde bazı düzenlemeler yapılmış olabilir ve bu da fotoğrafın görünümünde farklılıklara yol açmış olabilir.

Buradaki ima, fotoğrafın tamamının “sahte olduğu” ya da “Galler Prensesi’nin görüntüde göründüğünden daha rahatsız olduğu” değil. Bu pek olası görünmüyor ve Kensington Sarayı ekibinin çok yüksek riskli bir stratejisi olurdu.

Anneler Günü fotoğrafı BBC News dahil olmak üzere birçok ulusal gazetenin ve internet sitesinin ön sayfalarında yer almış ve yine BBC dahil olmak üzere televizyon haber bültenlerinde kullanılmıştır.

BBC, yeni fotoğrafı mümkün olan en kısa sürede kullanabilmek için Kensington Sarayı tarafından sosyal medya hesaplarında kullanılan fotoğrafı aldı.

Yayından çeken çekene

Ancak Pazar günü geç saatlerde, fotoğrafı dağıtan pek çok uluslararası ajanstan biri olan Associated Press bir “kill notification” (yayından çekme duyurusu) yayınladı. Bildiride şöyle deniyordu: “Daha yakından incelendiğinde, kaynağın görüntüyü manipüle ettiği görülüyor. Yeni bir fotoğraf gönderilmeyecektir.”

İkinci bir haber ajansı olan Reuters da “yayın sonrası incelemenin ardından” görüntüyü geri çektiğini açıkladı. Bunu üçüncü bir ajans olan AFP’nin “zorunlu yayından kaldırma bildirimi” izledi.

Getty Images fotoğrafı geri çeken dördüncü kuruluş oldu.

İngiltere’nin önde gelen haber ajanslarından PA, Galler Prensesi ve çocuklarının yer aldığı bir fotoğrafı, görüntüyle ilgili endişeler nedeniyle geri çeken beşinci fotoğraf servisi oldu.

PA haber ajansı, ilk olarak Kensington Sarayı tarafından sosyal medyada yayınlanan görüntünün “iyi niyetle” sağlandığını söyledi. Ancak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görselle ilgili endişelerin farkına vardık ve dün gece bu konuda bir haber yaptık ve Kensington Sarayı’ndan görselle ilgili acil açıklama beklediğimizi açıkça belirttik. Bu açıklamanın yapılmaması halinde, fotoğrafı resim servisimizden kaldırıyoruz.”

Ajansların kuralları

Çoğu haber kuruluşu manipüle edilmiş fotoğrafların kullanımına ilişkin kendi katı kurallarını uyguluyor ve bunları yalnızca görüntünün orijinalinden değiştirildiğine dair bir açıklama eşliğinde kullanıyor.

Bu nedenle AP gibi haber ajansları, müşterilerine fotoğraflarının doğru olduğunu ve dijital olarak manipüle edilmediğini taahhüt ediyor.

AP’nin kuralları yalnızca belirli durumlarda kırpma, tonlama ve renk ayarlamalarının yanı sıra kamera sensörlerindeki tozun giderilmesi gibi “küçük ayarlamalara” izin veriyor. Yoğunluk, kontrast, renk ve doygunluk seviyelerinde “orijinal sahneyi önemli ölçüde değiştiren” değişikliklerin kabul edilemeyeceği belirtiliyor.

Sosyal medya platformu X, Galler Prensi ve Prensesi’nin resmi hesabında, görüntünün “dijital olarak değiştirildiğine inanıldığını” söyleyerek kendi sorumluluk reddini yayınladı.

Bu aşamada en olası açıklama, fotoğrafın yayına hazır hale getirilmesi için yapılan bazı aşırı hevesli düzenlemelerin gerçekliği konusunda şüphe uyandırdığıdır.

Geri çekme ilk kez yaşanıyor

Galler Prensesi’nin iyileşme süreciyle ilgili tartışmaları yatıştırmak için tasarlanan fotoğraf, bunun yerine tüm söylentileri yeniden alevlendirdi.

Kraliyet fotoğrafçısı Ian Lloyd, BBC’ye yaptığı açıklamada  fotoğrafların düzenlenmesinin “alışılmadık bir durum olmadığını” söyledi: “Fotoğrafçılıkta, özellikle de kraliyet fotoğrafçılığında, fotoğrafçılığın başlangıcından bu yana devam ediyor.”

Galler Prensi ve Prensesi’nin Aralık 2023’te yayınlanan ve Prens Louis’in “görünüşe göre bir parmağının eksik olduğu” ve “fazladan bir bacağının” bulunduğu Noel kartı fotoğrafına işaret etti.

Ancak bir fotoğrafın geri çekilmesinin “kesinlikle yeni” olduğunu söyledi: “Belli ki birileri çok ileri gittiklerini düşünüyor ve fotoğrafı geri çekiyorlar.”

42 yaşındaki Catherine, ameliyatın ardından Londra’nın merkezindeki Regent’s Park yakınlarında bulunan Londra Kliniğinde 13 gece geçirdi.

Prens William eşini kaldığı süre boyunca ziyaret etti ve Kral da kendi tedavisini yaptırmadan önce eşini ziyaret etti.

Saray, sosyal medyada önemli spekülasyonlara neden olan durumu hakkında çok az ayrıntı paylaştı, ancak bunun kanserle ilgili olmadığını söyledi.

Prensesi iyileşme sürecinde destekleyen ekip küçük ve ona en yakın olanlarla sınırlı.

Saray, prensesin kaldığı süre boyunca kişisel tıbbi bilgilerinin gizli kalmasını istediğini ve “çocukları için mümkün olduğunca normalliği sürdürmek” istediğini söyledi.

Saray, prensesin iyileşme süreciyle ilgili güncellemeleri ancak paylaşılacak önemli yeni bilgiler olduğunda yapacağını söyledi.

Tartışılan kare

Pazar sabahı fotoğrafın, prensesin kamu sahnesinden uzak kalmasıyla ilgili bazı aşırı teorileri bastıracağı düşünülüyordu. Ancak saatler içinde sosyal medya Prenses Charlotte’un sol manşetinin ve Prens Louis’in parmaklarının yakınlaştırılmış görüntüleriyle çalkalandı.

Ancak Kensington Sarayı Pazartesi günü fotoğrafı düzenlediğini kabul ederek “herhangi bir karışıklık” için özür diledi.

Kate sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Birçok amatör fotoğrafçı gibi ben de zaman zaman düzenleme denemeleri yapıyorum” dedi. “Dün paylaştığımız aile fotoğrafının neden olduğu karışıklık için özürlerimi ifade etmek istedim. Umarım kutlama yapan herkes çok mutlu bir Anneler Günü geçirmiştir. C”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli