DOLAR 32,5524 0.01%
EURO 35,0332 0.51%
ALTIN 2.427,790,21
BITCOIN 2091474-3,89%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bozdağ “TBMM, seçimlerin yenilenmesine karar verirse Erdoğan üçüncü kez aday olabilir”

Bozdağ “TBMM, seçimlerin yenilenmesine karar verirse Erdoğan üçüncü kez aday olabilir”

ABONE OL
10 Mart 2024 11:50
Urfa Haberleri Bozdağ “TBMM, seçimlerin yenilenmesine karar verirse Erdoğan üçüncü kez aday olabilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “31 Mart yasanın verdiği yetkiyle son seçimim” sözleriyle ilgili açıklama yapan Bekir Bozdağ “TBMM, seçimlerin yenilenmesine karar verirse üçüncü kez aday olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili “Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim; çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin
devri olacak” şeklindeki sözleri gündemdeki yerini koruyor.

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Bekir Bozdağ’dan dikkat çeken
bir paylaşım geldi.

Bozdağ, genel seçimlerin erkene alınması halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olabileceğini savundu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bozdağ, “Bu seçim, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi son seçimidir. Zira Anayasa’ya göre, Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” ifadelerini kullandı.

“Ancak yine Anayasa’ya göre, ‘Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. ‘(Anayasa, 116/3)” diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Anayasa’nın bu hükmüne göre TBMM tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı Adayı olması anayasal hakkıdır. Yarınlar ne getirir, bilinmez. Belki de vakti gelince TBMM seçimlerin yenilenmesi kararı alarak,
Cumhurbaşkanımıza yeniden adaylık yolunu açabilir. Yarın ola, hayr ola. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler”.

 


En az 10 karakter gerekli