DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21696130,24%
Şanlıurfa
20°

HAFİF YAĞMUR

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgaristan, Türkiye sınırındaki görevli sayısını artıracak

Bulgaristan, Türkiye sınırındaki görevli sayısını artıracak

ABONE OL
5 Mart 2024 15:24
Urfa Haberleri Bulgaristan, Türkiye sınırındaki görevli sayısını artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sofya’nın 31 Mart’ta Schengen Bölgesi’ne kısmi katılımı öncesinde Bulgaristan ve Türkiye arasındaki görevli sayısını üç katına çıkacak.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, sınırdan kaçak geçişlerle ilgili sorunlar, Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nın (Frontex) göç durumunu daha iyi yönetmek için fazladan 500 memur göndermesine yol açtı.

Durum Frontex Direktörü Hans Leijtens tarafından da teyit edildi.

Bulgaristan’ın Türkiye ile olan sınırının büyük bir bölümünü kaplayan 234 kilometrelik metal çit ve her iki tarafta alınan önlemlere rağmen kaçak geçişler yaşanıyor.

Ancak Frontex İcra Direktörü Hans Leijtens geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Bulgaristan-Türkiye sınırını yasadışı yollardan geçme girişimlerinin sayısında geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 80’lik bir azalma olduğunu söyledi.

Leijtens’in açıklamaları, kendisine Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov’un da eşlik ettiği Bulgaristan ziyareti sırasında geldi.

Ayrıca Frontex’in istatistikleri Ocak 2024’te Avrupa Birliği’ne düzensiz sınır geçişlerinin sayısının Aralık ayına kıyasla yaklaşık üçte bir oranında azalarak yaklaşık 14,000’e gerilediğini ve Doğu Akdeniz rotasının yüzde 41’lik bir düşüş kaydettiğini gösteriyor.

Ancak Agerpres haber ajansında yer alan bir haber, geçen yıl Romanya-Macaristan sınırında göç baskısının iki katına çıktığını ortaya koydu. Aynı kaynak, Romanya-Macaristan sınırının üçte ikisinden fazlasından sorumlu olan Nagyvárad Bölge Müfettişliği’ne bağlı sınır muhafızlarının geçen yıl düzensiz sınır geçişi girişiminde bulunan toplam 11 bin 672 kişiyi durdurduğunu ve bu rakamın 2022 yılının neredeyse iki katı olduğunu açıkladı.

Avusturya ve Hollanda tarafından dile getirilen düzensiz göç endişeleri nedeniyle Bulgaristan’ın Aralık 2022’de Schengen Bölgesi’nin bir parçası olması engellenmişti.

Ancak, ülke, Avusturya’nın “Hava Schengen’i” olarak adlandırılan önerisini takiben bu ayın sonunda hava ve deniz yoluyla AB’nin sınırsız bölgesinin bir parçası olacak; kara sınırı katılımı ise Viyana tarafından veto edilmeye devam ediyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli