DOLAR 32,5838 0.09%
EURO 35,0294 0.44%
ALTIN 2.422,08-0,03
BITCOIN 2096072-3,58%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bulgaristan’da erken seçim var

Bulgaristan’da erken seçim var

ABONE OL
28 Mart 2024 21:31
Urfa Haberleri Bulgaristan’da erken seçim var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’da Başbakan Nikolay Denkov hükümetinin istifasından sonra üçüncü hükümet kurma girişimi de sonuçsuz kaldı.

Girişimlerin çıkmaza girmesi nedeniyle erken seçimlerin düzenlenmesi gündeme geliyor. Seçimlerinin 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu milletvekilleri seçimleri ile ya da daha sonraki bir tarihte yapılması bekleniyor.

240 üyeli Bulgar Parlamentosunun 11 kişilik en küçük grubunun lideri olan, popülist şovmen Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, hükümet kurma görevini geri çevirdi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İTN’nin Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı İvaylo Vılçev’e hükümeti kurma görevi verdi. Vılçev, kendisine verilen görevi “sadece birkaç saniye muhafaza edeceğini” belirterek, partisinin kabine oluşturmaktan vazgeçtiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Radev, bunun üzerine, Bulgaristan’da artık yeniden erken seçime gidileceğinin kesinleştiğine dikkati çekti. Radev, “Ülkemize gelmesi beklenen bir Cumhurbaşkanının ziyaretini ve benim planladığım bir yurt dışı ziyaretini iptal ederek, erken seçime kadar kurulacak geçici hükümetin adayını belirlemek üzere müzakerelerde bulunacağım” dedi.

Başbakan Denkov’un istifası sonrası Parlamento nun en büyük grupları olan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ve Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) İttifakı hükümeti kuramamıştı.

Anayasaya göre, Cumhurbaşkanı Radev’in, erken seçim için tarih belirlemeden önce, aralarında Parlamento Başkanı, Sayıştay Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Ombudsman ve Bulgaristan Merkez Bankası Yöneticisi gibi bazı bürokratların yer aldığı dokuz kişiden birine geçici hükümeti kurma görevini vermesi gerekiyor.

Bulgaristan’daki erken parlamento seçimlerin 9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte ya da daha sonraki bir tarihte yapılması bekleniyor.

Bulgaristan’da hükümet krizi nedeniyle son yıllarda defalarca düzenlenen erken genel seçimler de krizi sona erdirecek sonuç çıkarmadı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli