DOLAR 30,9294 0.02%
EURO 33,5626 -0.04%
ALTIN 2.010,14-0,07
BITCOIN 16118460,53%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bütçe görüşmelerinde Kürtçe ifadeler

Bütçe görüşmelerinde Kürtçe ifadeler

ABONE OL
12 Aralık 2023 12:18
Urfa Haberleri Bütçe görüşmelerinde Kürtçe ifadeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bütçe görüşmelerinde bazı milletvekillerinin Kürtçe ifadeler kullanması tartışmalara neden oldu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un başkanlığında toplanan Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bütçenin sunumunun ardından gruplar adına konuşmalar yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) adına kürsüye gelen Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, Kürtçe konuşmaya ifadelerle başladı. Bu HEDEP sıralarından alkışla karşılanırken bazı milletvekilleri tepki gösterdi. Bu durum tutanaklara şöyle yansıdı:

“HEDEP GRUBU ADINA TUNCER BAKIRHAN (Siirt) – “…” [(*) (HEDEP sıralarından alkışlar) ]

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir) – Anlamadık.

BAŞKAN – Sayın Bakırhan, bu konuştuklarınızın bir de Türkçe açıklamasını istiyoruz Meclis olarak. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi, burada Türkçe konuşulacak, resmî dilimiz Türkçe olduğu için Türkçe konuşulmasını bekliyoruz. Sizden de arkadaşlarımız adına bunun Türkçesini istiyoruz.

DURSUN MÜSAVAT DERVİŞOĞLU (İzmir) – Bir mecburiyet efendim ayrıca.

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (Erzurum) – Süreyi de geri verirsiniz.

BAŞKAN- Buyurun.

TUNCER BAKIRHAN (Devamla) – “Sayın Başkan, Genel Kurul üyeleri ve bizleri izleyen çok değerli halkımız; sizleri en içten duygularla selamlıyor, başta cezaevinde rehin tutulan tüm yoldaşlarımız olmak üzere özgürlük ve barış mücadelesi için gece gündüz emeğini ortaya koyan ve direnen herkese en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum.” Türkçesi buydu Sayın Başkan.”

Bakırhan, konuşmasının devamında da zaman zaman Kürtçe cümleler kullanara genel kurula seslendi ve bölümler de tutanaklarda şöyle yer aldı:

“…..

Kürtçede bir söz vardır “…”[(*)] yani tencereye ne koyarsan onu yersin. Bugün halkın boş tencerelerine “Merminin fiyatını biliyor musun?” denilerek çirkin gerekçeler üretenlerin verdiği zarar bundan ibaret değil; maalesef, bu yoksul halkın pişirdiği dert, yediği ise kandır, acıdır. Unutmayın ki savaş eken zarar, ziyan biçer.

……

Yüz yıl önce bu kürsülerden “Kürt yoktur, Türk olmayanların görevi hizmetkârlıktır.” diyorlardı, Kürt halkı “…”[(*)] diyerek bu aşamayı geçti, korku ve tehdit girdabını çoktan aştı. Bugün artık Kürt sorununu bütçeye koyduğunuz 12 cezaevi yapımıyla çözemezsiniz, parti adımıza kafayı takarak bizi durduramazsınız. Bu vesileyle hoş geldin DEM Parti, hayırlı olsun hepimize, DEM “…”[(*)] (HEDEP sıralarından alkışlar)

Tutanaklarda yer alan (*) işareti konuşmacının Türkçe olmayan sözleri dipnota gönderme yapmak için kullanılıyor.

Bahçeli’den tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’den ayrılırken, gazetecilerin genel kuruldaki Kürtçe konuşmaya ilişkin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

“2024 yılının bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu anlamlı günde konuşmacılardan bir kısmı Kürtçe cümlelerle kendilerini ifadeye çalıştılar.

Tabi bu kürsü dokunulmazılığı sebebiyle bazıları tarafından hoşgörülebilir. Ama Anayasa Mahkemesi başta başkanı ve değerli üyelerinden bundaki konuşmanın ruhundan hareketle Türkiye’ye sahip çıkmalarını tavsiye ederim. Kendilerine bu konularda daha dikkatli dikkatli olmaya ve bunun gittikçe yaygınlaştığı… Anayasa Mahkemesi’nin tavrı sebebiyle de birçok kesemin şımardığı görülmüştür. Buna dikkat etmek lazım.

Bu bir ortamda konuşma bize göre kabul görmemişti. Ama onlar keçeyi suya atmışlar, çıkacağı yeri taşladıkları için zihinlerinde kursaklarında ne varsa dökmeye çalışıyorlar. Meclis Başkanı’nın Kürtçe sözleri dinledikten sonra ‘bunu Türkçe’ye tercüme edin cümlesi’ de Anayasa Mahkemesi Başkanı kadar yanlış bir tutum olmuştur.  Böyle şey olamaz.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli