DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15872180,95%
Şanlıurfa
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büyükşehir’in Yeşil Karnesi

ABONE OL
2 Kasım 2018 13:49
Urfa Haberleri Büyükşehir’in Yeşil Karnesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son 4 yıl içerisinde kent merkezi ve tüm ilçelerde yeşil alan atağı başlatan Büyükşehir Belediyesi, bu süre içerisinde Şanlıurfa’ya toplamda 2 milyon 828 bin 821 metrekarelik yeşil alan kazandırdı.

Kurak iklim kuşağında yer alan Şanlıurfa, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile artık yeşil alanları anılır oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin kent ormanı ile birleştirmeyi planladığı ve 6 etaptan oluşan GAP Vadisi projesinin yanı sıra tüm ilçelerde hayata geçirdiği kent parklar sayesinde Şanlıurfalı vatandaşlar rahatlıkla ulaşabilecekleri geniş ve ferah alanlara kavuşmuş oldu.

Şanlıurfa’nın 1 Nisan 2014 tarihinde Büyükşehir statüsü kazanmasından bu yana geçen süre içerisinde toplamda 2 milyon 828 bin 821 metrekarelik yeşil alan şehre kazandırılırken, yine aynı süre içerisinde 2 milyon 672 bin 800 adet ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi, uygulamalarında özellikle atıl durumdaki bölgelerin toprak analizlerini yaparak toprak nakli gerçekleştirmesinin yanı sıra kazandırdığı zengin bitki örtüsü ile atıl alanlara hayat verdi.

‘İlçeleri İle Birlikte Kalkınan Şanlıurfa’ hedefi ile tüm ilçelere kent parklar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, park ve mesire alanları ile de ön plana çıktı. İlçe merkezlerine vatandaşların rahatlıkla ulaşım sağlayabilecekleri bölgelere park ve mesire alanları kazandırdı

6 etaptan oluşan ve kent ormanı ile birleştirilmesi ile toplamda 3.5 milyon metrekarelik yeşil alanı kapsayacak olan GAP Vadisi Projesi’nde 1, 2 ve 3. etaplar tamamlanırken diğer 3 etaptaki çalışmalar da hızla sürüyor.

Tüm etaplarında yürüyüş yolları, spor alanları, oturma alanları, piknik alanları, kamelyalar ve oyun grupları yer alan GAP Vadisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi ‘Millet Bahçesi’ olacak şekilde tasarlandı.

Yine atıl durumdaki fidanlıklarını son 4 yılda üretim yapar hale getiren Büyükşehir Belediyesi, bu süre içerisinde 300 bini aşkın fidan üretti. Her yıl bu rakamı katlayarak yoluna devam eden Büyükşehir Belediyesi, kendi öz kaynaklarını değerlendirerek fidan alımını sıfıra indirmeyi planlıyor.

Şanlıurfa tarihinin en büyü yeşil alan atağını son 4 yılda gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Çiftçi, “Her yıl hedef büyütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda çalışmalarımızı kat be kat arttırarak daha nice güzel hizmetler gerçekleştireceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli