DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22154731,29%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çalıntı kartla büyük ikramiye kazanan bilet almışlar

Çalıntı kartla büyük ikramiye kazanan bilet almışlar

ABONE OL
14 Nisan 2024 21:03
Urfa Haberleri Çalıntı kartla büyük ikramiye kazanan bilet almışlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Banka kartı çalınan bir adam, beş yıl sonra, kartının büyük ikramiye kazanan bir kazı kazan kartı satın almak için kullanıldığını öğrendi.

İngiliz gazetelerinde yer alan habere göre, Joshua Addyman’ın kart bilgileri, 2019 yılında 4 milyon sterlin kazanan iki haydut tarafından bir piyango bileti satın almak için kullanıldı. Jon-Ross Watson ve Mark Goodram kazandıktan sonra beş günlük bir alem yaptılar. Bileti Londra’da hırsızlık yaparken satın alan ikili, banka hesaplarının olmadığını ağzından kaçırınca yakayı ele verdi ve bu da Camelot’un kazancı soruşturmasına yol açtı.

Hırsızlar hatalarını örtbas etmek için banka kartını bir arkadaşlarından aldığını söylediler, ancak bunu kanıtlayamadılar. Bu göz kamaştırıcı kazançtan önce Goodram’ın 45 suçtan 22 mahkumiyeti vardı. Watson’ın ise 133 suçtan 72 mahkumiyeti bulunuyor.

Sonunda ikili, polisin kazancı soruşturmasının ardından dolandırıcılık suçunu kabul etti, Joshua Addyman’in hikayelerinin bir parçası olduğuna dair “kesinlikle hiçbir fikri” yoktu ve iki adamla hiç tanışmamıştı. Şimdi, kazanan bileti satın almak için kendi kartı kullanıldığı için ikramiyenin bir kısmına sahip olup olmaması gerektiğini düşünüyor.

Manchester polisi, Greater Manchester Polisi tarafından Joshua’tan çalınan banka kartı için mahkemeye katılması istenmiş ancak kendisine herhangi bir gerekçe gösterilmemiş. Özellikle 2020’nin sonlarına doğru Covid-19’un zirvesinde olduğu için neler olduğunu bilmeden mahkemeye gitmekten çekiniyordu.

Joshua Addyman The Sun’a şunları söyledi “Eğer [4 milyon sterlinden] herhangi birini alırsam, bu harika olur. Kimse bana bunun birinin 4 milyon sterlin kazanması nedeniyle olduğunu söylemedi. Daha önce de kartımı çaldırmıştım, ‘bu neden bu kadar büyük bir olay? Kimse bana bunu açıklamadı. Eğer konu kartımdan 4 milyon sterlin kazanan insanlar olsaydı, bu insanlara ne olduğunu görmek isterdim.”

Hırsız Goodram, Joshua’nın banka kartı bilgilerini görmüş ve numaraları eline yazmıştı. İkili daha sonra bu bilgileri kullanarak Clapham Londis’teki bir kart makinesinden 180 Sterlin değerinde ürün satın aldı. Ancak Josh hesabında sadece iki adet 95 Sterlinlik işlem göründüğünü ve paranın tam olarak neye harcandığı hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi.

İşlemleri gördükten ve kart bilgilerinin çalındığını fark ettikten hemen sonra kartını iptal etti. Bankasından 180 Sterlin iade edilmiş ve her şeyin sona erdiğini düşünmüş ancak diğer tarafta neler olduğunun farkında değilmiş.

Eğer eline biraz para geçerse Londra’da bir ev satın almak ve ailesini tatile götürmek istiyordu.

Bir yetkilisi şunları söyledi: “İki kişinin hapis cezası almasıyla sonuçlanan yanlış beyan yoluyla dolandırıcılık vakasına ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürüttük. Mağdura, soruşturmanın bütünlüğünü koruyan ve suçluların adalete teslim edilmesine yardımcı olan uygun güncellemeleri ve bilgileri sağladık.”

Piyango operatörü Allwyn’in sözcüsü, biletin hileli bir şekilde satın alınmış olması nedeniyle Joshua’nın para üzerinde herhangi bir hak iddia edemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Biletin sahibi olmadığı ve bizimle temasa geçmediği için kendisiyle temasa geçmemizi gerektirecek herhangi bir neden bulunmamaktadır. Sözkonusu ikramiye, ilgili Kazı Kazan oyunu için ödül talep süresinin bitiminden itibaren başlayan yasal zaman aşımı süresinin sona ermesinin ardından piyango iyiniyet mükelleflerine ödenecek.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli