DOLAR 31,1017 0.19%
EURO 33,7019 0.18%
ALTIN 2.030,48-0,09
BITCOIN 16092961,49%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Cezayir ile Türkiye arasında 12 anlaşma imzalandı

Cezayir ile Türkiye arasında 12 anlaşma imzalandı

ABONE OL
22 Kasım 2023 12:04
Urfa Haberleri Cezayir ile Türkiye arasında 12 anlaşma imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir’e düzenlediği resmi ziyarette Türkiye ve Cezayir arasında çeşitli alanlarda 12 anlaşma imzalandı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin ikinci toplantısına başkanlık etti.

Toplantıdan sonra iki Cumhurbaşkanı huzurunda iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni başladı.

Anlaşmalar, iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliği ile turizm, yüksek öğretim bursları alanında işbirliği ile iki ülkenin millî kütüphaneleri arasında işbirliğini öngörüyor.

Ayrıca iki ülke arasında tüketicinin korunması, Piyasa gözetimi ve denetimi ile ürün ve hizmetlerin kalite kontrolü alanlarında işbirliği yapılmasına ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Ayrıca Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile Zeralda’daki “Ciddi Yanıklar” hastanesi arasında Kardeş Hastane Anlaşması imzalandı.

Anlaşmalardan biri de iki ülkenin devlet arşivleri arasında işbirliğini öngörüyor.

Enerji alanında ise BOTAŞ ile Cezayirli dengi Sonatrach arasında 14 Nisan 1988 tarihli Doğal Gaz Alış Satış Sözleşmesi Kapsamında Ticarî Anlaşması” imzalandı.

İki ülkenin uzay ajansları arasında da işbirliği mutabakatı ile Anadolu Ajansı ile Cezayir Haber Ajansı arasında da işbirliği anlaşmasına imza atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’deki temaslarını tamamladıktan sonra Ankara’ya hareket etti. Erdoğan’ı Hayri Bumedyen Havalimanında Cezayirli ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cezayir ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli