DOLAR 32,6481 0.27%
EURO 34,8376 0.33%
ALTIN 2.445,440,53
BITCOIN 21922173,12%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP, TRT’yi AYM’ye şikayet etti

CHP, TRT’yi AYM’ye şikayet etti

ABONE OL
29 Mart 2024 19:23
Urfa Haberleri CHP, TRT’yi AYM’ye şikayet etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP, TRT’nin muhalefete yönelik yanlı tutum içinde olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici yaptığı açıklamada, TRT’nin “muhalefete uyguladığı karartmayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını” bildirdi.

AYM’ye yapılan başvuruda, “Siyasi partiler, seçim takviminde TRT’den kuşak spotu, çerçeve reklam ve sponsor içerik olmak üzere üç şekilde reklam rezervasyonu gerçekleştirmekte ve bunlar yayınlanmaktadır. Televizyon kanalları reklamIarının yayınlanması, rezervasyon yöntemiyle kanallardan talep edilmektedir. CHP; TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yüzlerce kez reklam yayınlanması için başvuruda bulunmuşsa da TRT bu reklamların hiçbirisini yayınlamamış, parasını aldığı reklamları yayınlamayarak kamuyu zarara uğratmıştır” denildi.

“TRT’nin tarafsızlıktan uzak tutumu ve CHP’nin her alandaki çalışmalarına ve siyasi söylemlerine sistematik bir şekilde yer vermemesi basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelir” denilen açıklamada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan ve reddine karar verilen suç duyurusuna da işaret edilerek, “Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuş, bir siyasi partinin sesinin kısılması meşrulaştırılmaya çalışılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Şikayet ve suç duyuruları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, AYM’den önce RTÜK’e, YSK’ya ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ve suç duyurusu dilekçelerinin verildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor. Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Burhanettin Bulut da defalarca konuyu gündeme taşıdı. Ama gördüğümüz tablo, tüm kamu kurumlarının yasaya aykırı şekilde bu seçimde taraf oldukları ve suç işledikleridir. Muhalif kanallar RTÜK’ün haksız yaptırımlarına maruz kalırken, açık bir şekilde suç işleyen TRT’ye adeta bir dokunulmaz zırhı giydirilmiş.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli