DOLAR 30,9294 0.02%
EURO 33,5626 -0.04%
ALTIN 2.010,14-0,07
BITCOIN 16118460,53%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’den İYİ Partiye!

ABONE OL
22 Nisan 2018 15:30
Urfa Haberleri CHP’den İYİ Partiye!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 CHP milletvekili istifa edip İyi Parti’ye geçti

CHP’den 15 milletvekili, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla istifa ederek İyi Parti’ye katıldı. “Milli İrade Formülü” ismi verilen bu hamle ile İyi Parti, Meclis’te grup kurma sayısına ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu.

İyi Parti seçimlere katılabilecek mi? sorusu yanıt buldu.Konuyla ilgili Yüsek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı beklenirken CHP’li 15 milletvekili, parti kararıyla istifa ederek İyi Parti’ye katıldı.

Böylece Meclis’te 5 milletvekili olan İyi Parti, grup oluşturma sayısı olan 20 milletvekiline ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu.

İki parti arasındaki anlaşmaya “Milli İrade Formülü” ismi verildiği açıklandı.

CHP Grup Başkanvekli Engin Altay, YSK’nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınaması siyasidir.Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti’ye katıldılar.”dedi

İyi Parti’nin büyük kongresini yaptığı tarih itibariyle 24 Haziran’da yapılacak seçimlere katılamayacağı iddia edilmişti.

15 CHP’li milletvekilinin istifa ederek İyi Parti’ye geçmesiyle, İyi Partili milletvekili sayısı 20’ye ulaştı. Böylece İyi Parti, Meclis’te grup kurma sayısı olan 20 milletvekiline ulaşarak seçimlere doğrudan katılma hakkı elde etmiş oldu.

Siyasi partiler kanununun 36’ncı maddesine göre bir partinin seçime katılabilmesi için “illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması” gerekiyor.

İyi Parti’nin şu anda Meclis’te 5 milletvekili bulunuyor: Balıkesir Milletveki İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu.

Ayrıca Meral Akşener de 100 bin imzaya ihtiyaç duymadan parti grubunun önerisiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilecek.

 

En az 10 karakter gerekli