DOLAR 32,5974 0.25%
EURO 34,8042 0.39%
ALTIN 2.406,84-1,06
BITCOIN 21540670,26%
Şanlıurfa
22°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li Barut: ‘Narenciyede büyük tehlike kapıda’

CHP’li Barut: ‘Narenciyede büyük tehlike kapıda’

ABONE OL
25 Şubat 2024 13:32
Urfa Haberleri CHP’li Barut: ‘Narenciyede büyük tehlike kapıda’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye narenciye üretimini tümüyle yok edebilecek Yeşillenme Hastalığı’na karşı iktidarı acil ve etkin önlem alınması çağrısı yaptı.

Portakal bahçesinden  açıklama yapan Barut, “Bilinmeli ki narenciyede büyük tehlike kapıda. KKTC’de görülen hastalığın ülkemize sıçramaması için uyarılarımızı dikkate almayanlar şimdi Kuzey Kıbrıs’tan ithalat yoluyla hastalığın ülkemize girişine daha kolay zemin hazırlıyorlar. Yanlıştan dönün, ülke narenciye üretimini yok edebilecek bu riske karşı acil ve etkin önlem alın” dedi.

Narenciyede “yeşillenme hastalığı”nı yayan vektör böceklerin Türkiye’ye sıçramasına ilişkin endişeleri dile getiren Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenerek büyük riske karşı kritik uyarılarda bulunup çözüm önerilerini dile getirdi. Barut, “Narenciyede büyük tehlike kapıda. Eğer bu uyarılarımızı dikkate alınmazsa gelecekte ülkemizde narenciye üretimi risk altına girecek. Çünkü bu hastalık turunçgilde en tehlikeli ve çaresiz kalınan hastalıktır” diye konuştu.

Dünyada narenciye üretilen bir çok ülkede görülen söz konusu hastalığı yayan böceğin 2005 yılında ABD’nin Florida eyaletinde görüldüğünü hatırlatan Barut, “Bu hastalık ABD’de görüldükten 3 yıl sonra narenciye ağaçlarını etkilemeye başladı ve Florida’nın narenciyesinin yüzde 80’i yok oldu. Bu nedenle ülkemizde yaklaşık 10 milyon insanımızın geçim kaynağı olan narenciyenin yok olmaması ve Akdeniz ülkesi olan Türkiye’nin narenciye ithal eder hale gelmemesi için bu zararlı böceğin bulunduğu KKTC’den tüm narenciye, enginar ve kesme çiçek ithalatını, transit geçişini durdurmalıyız” görüşünü aktardı.

“Transit geçişe izin çok büyük yanlış” 

Bu yıl narenciye üretiminde yaşanan sorunları anlatırken limondan portakala ve mandalinaya dek ürünlerin bahçede dalında kaldığını bildiren Ayhan Barut, şunları söyledi:

“Zaten bu yıl narenciye üreticisi zora düştü. Ürün para etmedi, ağaçlar kesildi. Narenciye üretimi ve üreticisi büyük sorunlarla boğuşurken ve üstüne bu tehlike gelmişken, ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘Gerekli önlemleri aldık’ diyerek KKTC’den yaklaşık 15 bin ton narenciyeyi, birkaç ihracatçıya tahsis ederek Türkiye üzerinden transit geçişle sadece Irak ve Azerbaycan’a gideceğini söyleyerek ülkemizin narenciye üretimini tehlikeye atıyor. Çünkü transit geçiş için olsa bile ülkemize gelecek bu narenciye ürünleri, TIR’larla depolara indirildikten sonra buradan iç pazarda satılabilecektir. Bunun kontrolü zordur. Zaten yurtiçinde depolara indirildikten sonra bu böceğin etrafa dağılmasını kontrol etmek de neredeyse imkansızdır. Bu vektör böcek ülkemize girer ve başta güney bölgelerimizde çoğalırsa önümüzdeki yıllarda hastalığı Türkiye’de de göreceğiz. Ülkemiz narenciye üreten konumdan çıkar ve ithal eder konuma gelir. Bu çağrımıza iktidar ve Tarım Bakanlığı’nın kulak vermesi lazım. Ülkemizin en önemli ürünlerinden olan narenciyenin geleceğini riske atmayalım. Eğer önlem alınmazsa artık bu topraklarda portakal, mandalina ve limon üretilemez. Muhakkak gereken önlem acil ve etkin şekilde alınsın.”
Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli