DOLAR 31,0080 0.3%
EURO 33,5747 0.35%
ALTIN 2.019,440,38
BITCOIN 1584513-1,64%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇİFTÇİLERE UYARI!

ABONE OL
22 Mart 2018 16:00
Urfa Haberleri ÇİFTÇİLERE UYARI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden Çiftçilere Uyarı

Şanlıurfa Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,

Bitkisel üretim için uygulanan bu kararlar 2017 yılı Tarımsal destekleme ödemelerinde de uygulanmakta, üreticilerimizin geçmiş yıllarda yaşamış oldukları mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için  ürünü sattıkları zaman ve sattıkları firmalardan satış anında fatura ve müstahsil makbuzlarını almaları ve Müdürlüklerimize en kısa sürede ibraz etmeleri gerekiyor denildi

Şanlıurfa Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada,

Bakanlığımızca tarımsal üretime  yapılan desteklemeler Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğler kapsamında yapılmaktadır. Bakanlığımızca yürütülen fark ödemeleri desteklemesinde üretim yapan üreticilerin destekleme almak için anılan tebliğ maddesinde belirtilen evraklarla birlikte İlçe Müdürlüklerince müracaatları kabul edilmiş ve bu evraklar üzerinden işlem tesis edilerek üreticilerin destekleme ödemesi yapılmıştır.

Desteklemelere ilişkin Gerek Vergi Dairesi Başkanlıklarınca yürütülen, gerekse Bakanlığımızca yürütülen incelemeler neticesinde tarım bilgi sistemine kayıtlı olan üreticilerin ürün ve üretim alanları uydu görüntüleri ve Coğrafi Bilgiler Sistemi kullanılarak tespit edilmekte ve gerçek üretici olanlara destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Bu kapsamda üreticilerin ibraz ettikleri fatura ve müstahsil makbuzlarına yönelik gerçek üretim yapan üreticilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için İl Tahkim Komisyonundan desteklemelerle ilgili yapıcı kararlar alınmaktadır.

Müdürlüğümüzce desteklemelere ilişkin sorunların ortaya çıkmasının önüne geçilmesi için Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğin mezkur maddelerinde belirtilen Tahkim komisyonları, bu Tebliğ hükümlerinin uygulanması sırasında ortaya çıkan ihtilaflı konuları çözmeye ve karar almaya yetkilidir.

Bu kararların uygulanması Bakanlığımız ilgili Genel Müdürlüğünün onayı ve mevzuatlara uygunluğu kapsamında Genel Müdürlüğümüzce değerlendirildikten sonra firmaların blokeleri dikkate alınarak üreticilere ait müstahsil makbuzlarının ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gerçekleştirilen bu ödemelerle ilgili Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkanlığı da yapılan işlemlerin doğru ve yerinde olduğu yönünde olumlu görüşler bildirmektedir.

Bu amaçla İl Tahkim Komisyon Kararları ilgili üretim yıllarını da kapsamakta olup, geçmiş yıllarda yaşanan  bu tür sorunların önüne geçmek adına; alım-satım belgelerini düzenleyen mükelleflerin bağlı bulundukları vergi dairelerine belgelerin düzenlendiği aylara ait beyannamenin verildiği ve bu beyannamelere ait toplam tahakkuka karşılık gelen stopaj vergisinin tamamının yatırılmış olması halinde alım satım belgelerinin ödemeye esas kabul edilmesine karar verilmiştir. Alınan bu karar ile kamu yararı dikkate alınmış ve kamu zararının önüne geçilmiştir.

Bitkisel üretim için uygulanan bu kararlar 2017 yılı Tarımsal destekleme ödemelerinde de uygulanmakta olup, üreticilerimizin geçmiş yıllarda yaşamış oldukları mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için  alınmış olan tedbirlere rağmen ürünü sattıkları zaman ve sattıkları firmalardan satış anında fatura ve müstahsil makbuzlarını almaları ve Müdürlüklerimize en kısa sürede ibraz etmelerinin tedbirlerimizi daha da güçlendireceği veya başka yapıcı tedbirler alınmasına gerek bırakmayabileceği açısından önem arz ettiği  düşünülmektedir. Bu şekilde hem üreticiler mağduriyet yaşamamış hem de kamu zararının oluşmaması daha da güçlenerek hedeflenen başarı sağlanmış olacaktır.

Kamuoyuna ve üreticilerimize duyurulur.

 

En az 10 karakter gerekli