DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN
BITCOIN 22240780,10%
Şanlıurfa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin ve Rusya işbirliğini artıracak

Çin ve Rusya işbirliğini artıracak

ABONE OL
10 Nisan 2024 06:01
Urfa Haberleri Çin ve Rusya işbirliğini artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki günlük bir ziyaret çerçevesinde Pekin’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi.

Pekin ve Moskova son yıllarda ekonomik, diplomatik ve askeri işbirliğini yoğunlaştırdı ve Şubat 2022’nin sonunda Ukrayna’nın işgalinden bu yana “stratejik ortaklığını” pekiştirdi.

Rus basın ajanslarına göre, Lavrov, Şi’ye “Yıllar boyunca elde ettiğiniz başarılar için en büyük minnettarlığımızı ve hayranlığımızı ifade etmek isteriz” dedi.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre Şi Cinping, Çin’in Çin-Rus ilişkilerine “büyük önem” verdiğini ve ikili temaslarını ve uluslararası sahnedeki koordinasyonu güçlendirmek için “Rusya ile yakın” çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı ayrıca, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile ikili ilişkilerin istikrarlı bir şekilde gelişmesini temin etmek üzere “yakın görüş alışverişinde bulunma konusunda mutabık kaldıklarını” ifade etti.

Şi Cinping ayrıca, hem Pekin’i hem de Moskova’yı Güney Amerika ve Afrika ülkelerini içeren “Küresel Güney” ülkelerini birleştirmeye ve “küresel yönetişim sisteminde reformu teşvik etmeye” çağırdı.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Pekin ve Moskova dünya sahnesinde stratejik işbirliğini güçlendirmeye ve birbirlerine güçlü destek sağlamaya devam edecek” dedi.

Çin ve Rusya, uluslararası sahnede Batı hegemonyası olarak gördükleri durumu ortaklaşa kınadı ve bunun sonucu olarak yakınlaştı.

Ancak pek çok analiste göre, Çin’in ekonomik ve diplomatik gücü, Batı tarafından izole edilmiş bir Rusya karşısında ona üstünlük sağlıyor.

ABD sık sık, Çin’i Rusya’nın savaş çabalarına dolaylı olarak yardım etmemesi konusunda uyarıyor ve Ukrayna’daki çatışmayı sona erdirmek için Rusya üzerindeki nüfuzunu kullanmaya çağırıyor.

Wang Yi ile ikili görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Sergei Lavrov, Batı’nın ülkesine karşı uyguladığı “yasadışı yaptırımları” kınadı.

Lavrov, “Ekonomik ve teknolojik gelişme fırsatlarını engellemek ve rakipleri ortadan kaldırmak amacıyla Çin’e karşı bu politika da aktif olarak uygulanıyor” dedi.

Wang Yi de Pekin ve Moskova arasındaki ortaklığı savundu.

Wang, “BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ve yükselen büyük güçler olarak Çin ve Rusya açıkça tarihî ilerlemenin, hakkaniyetin ve adaletin yanında durmalıdır” dedi.

Wang, “Her türlü hegemonyaya, zorbalığa veya sindirmeye, her türlü Soğuk Savaş zihniyetine ve her türlü bölünme ve çatışma kışkırtıcılığına karşı çıkmalıyız” diye konuştu.

Pekin, Ukrayna da dahil olmak üzere tüm devletlerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunmakla birlikte Moskova’yı Ukrayna’daki askerî operasyonu nedeniyle hiçbir zaman açıkça kınamadı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli