DOLAR 31,0793 0.26%
EURO 33,8151 0.16%
ALTIN 2.022,250,30
BITCOIN 16023750,65%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin’e yönelik;cami kapatma ve yıkma" suçlaması

Çin’e yönelik;cami kapatma ve yıkma" suçlaması

ABONE OL
23 Kasım 2023 09:55
Urfa Haberleri Çin’e yönelik;cami kapatma ve yıkma" suçlaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yeni bir raporunda Çin’in camileri kapattığını, yıktığını ve yeniden düzenlediğini iddia etti.

HRW, baskıların Çin’de İslam’ın uygulanmasını engellemeye yönelik “sistematik bir çabanın” parçası olduğunu söyledi.

Resmi olarak ateist olan ancak din özgürlüğüne izin verdiğini savunan Çin’de yaklaşık 20 milyon Müslüman bulunuyor.

Ancak gözlemciler, son yıllarda örgütlü din üzerinde artan bir baskı olduğunu ve Pekin’in daha fazla kontrol arayışında olduğunu söylüyor.

BBC’nin haberine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin Direktörü Maya Wang, “Çin hükümetinin camileri kapatması, yıkması ve yeniden düzenlemesi, Çin’de İslam’ın uygulanmasını engellemeye yönelik sistematik bir çabanın parçasıdır” dedi.

Rapor, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan bölgesinde Uygur Müslümanlarına yönelik sistematik insan hakları ihlallerine ilişkin kanıtların artmasının ardından geldi. Pekin yönetimi istismar suçlamalarını reddediyor.

Çin’deki Müslümanların çoğu Sincan, Qinghai, Gansu ve Ningxia’yı kapsayan ülkenin kuzeybatısında yaşıyor.

HRW’ye göre, Ningxia özerk bölgesindeki Müslümanların çoğunlukta olduğu Liaoqiao köyünde altı camiden üçünün kubbeleri ve minareleri söküldü. Geri kalanların ise ana ibadet salonlarının tahrip edildiği belirtildi.

HRW tarafından elde edilen uydu görüntüleri, Liaoqiao köyündeki bir caminin kubbesinin Ekim 2018 ile Ocak 2020 arasında bir tarihte Çin tarzı bir pagoda ile değiştirildiğini gösterdi.

Çinli Müslümanlar üzerine çalışan Hannah Theaker BBC’ye yaptığı açıklamada, Ningxia’da 2020 yılından bu yana yaklaşık 1.300 caminin kapatıldığını ya da dönüştürüldüğünü söyledi. Bu sayı bölgedeki toplam camilerin üçte birini temsil ediyor.

Çin’in lideri Şi Cinping yönetimindeki Komünist Parti, dini siyasi ideolojisi ve Çin kültürüyle uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

Çin Komünist Partisi’nin merkez komitesi 2018 yılında camilerin kontrolü ve birleştirilmesine atıfta bulunan bir belge yayınladı. Belgede eyalet hükümetlerine bu tür yapıların “daha fazla yıkılıp daha az inşa edilmesi ve toplam sayının azaltılması için çaba gösterilmesi” çağrısında bulunuldu. Belgeye göre camilerin inşası, yerleşimi ve finansmanı “sıkı bir şekilde izlenmeli.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli