DOLAR 31,1446 0.13%
EURO 33,8010 0%
ALTIN 2.039,040,36
BITCOIN 176332011,26%
Şanlıurfa

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇÖL SICAKLIKLARI CUMA VE CUMARTESİ PİK SEVİYELERE ULAŞACAK

ÇÖL SICAKLIKLARI CUMA VE CUMARTESİ PİK SEVİYELERE ULAŞACAK

ABONE OL
13 Temmuz 2023 22:55
Urfa Haberleri ÇÖL SICAKLIKLARI CUMA VE CUMARTESİ PİK SEVİYELERE ULAŞACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çöl sıcaklıkları cuma ve cumartesi pik seviyelere ulaşacak

Meteoroloji uzmanları, Afrika üzerinden gelen çöl sıcaklıklarının yarın ve cumartesi pik seviyelere ulaşacağını belirterek atmosferde artan sera gazları ve fosil atıkların kullanılmasıyla gelecek yıllarda hava sıcaklıklarının artacağı uyarısında bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, yurtta etkili olan sıcak hava dalgasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Tek, “Aşırı sıcaklar bazı kentlerde cuma bazı kentlerde ise cumartesi pik seviyeye çıkacak. Pik noktanın görülmesinden sonra sıcaklıklar birkaç derece düşecek. Sıcaklıklar İstanbul’da 37-38, Ankara’da 39-40, İzmir’de 42, Aydın, Şanlıurfa ve Mardin’de 45 derecelere çıkacak. Trakya’da da iç kesimlerde sıcaklıklar 40 dereceleri görecek.” bilgisini verdi.

Kent meydanlarında bulunan ternometrelerde ise daha yüksek derecelerin görülebileceğini ifade eden Tek, “Ölçümün yapıldığı noktalarda hava sirkülasyonu olmalı ve termometre direkt güneş ısınımı’na maruz kalmamalı.” dedi.

Aşırı sıcaklar 10 gün sürecek

İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi ve meteoroloji mühendisi Güven Özdemir, sıcak havaların 15 Ağustos’a kadar süreceğini, aşırı sıcakların ise 10 gün boyunca etkili olacağını söyledi.

Mevcut aşırı sıcakların Afrika üzerinden gelen çöl sıcakları olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Bizi etkileyen sistemler Afrika ve Basra Körfezi üzerinden gelen sistemler. Basra alçak basıncı ile Arap Yarımadası üzerinden gelen sıcak hava, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerini etki altına alır. Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası ise tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. İkisi birleştiği zaman tüm bölgeler sıcak havanın etkisi altına girmiş oluyor.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli