DOLAR 32,5537 -0.03%
EURO 34,8167 -0.2%
ALTIN 2.435,780,25
BITCOIN 2113047-2,65%
Şanlıurfa
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“ÇÖZÜM ADRESİ TBMM”

“ÇÖZÜM ADRESİ TBMM”

ABONE OL
20 Mart 2023 18:38
Urfa Haberleri “ÇÖZÜM ADRESİ TBMM”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile görüştü.

TBMM HDP Grup Toplantı Salonu’nda yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından liderler ortak açıklama yaptı.

Buldan ve Sancar’a randevu talebini kabul ettikleri için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın hazırladığı anayasa değişiklikleri metninin, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili doküman ve ortak mutabakat metninin birer örneğini takdim ettiklerini belirtti. Türkiye’nin pek çok sorununu görüştüklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı, hukuk devleti mutlaka olmalı. Giderek bozulan gelir dağılımındaki dengesizliğin giderilmesi gerekiyor. Sosyal devletin mutlaka güçlü bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Temel hak ve hürriyetlerin korunması da ortak talep olarak dillendirildi. Mutlaka temel hak, özgürlükler korunsun. Çevre ve iklim değişikliği konusundaki duyarlılık karşılıklı olarak ifade edildi. Gerçekten de çevre ve iklim değişikliği var. Bu konuda ciddi hazırlıklar yapmak gerekiyor. Dünyanın önlem aldığı bir ortamda Türkiye’de iktidarın önlem almaması, bunu görmezlikten gelmesi bu tür felaketlerin oluşmasında devletin hazırlıksız olmasına yol açıyor.”

“KAYYUM ATANMASI DOĞRU DEĞİL”

Görüşmede, yerel yönetimler üzerinde durulduğunu da dile getiren Kılıçdaroğlu, yerel yönetimlere kayyum atanmasını doğru bulmadığını ifade ettiğini aktardı. Kılıçdaroğlu, seçimle gelenin seçimle gideceğini belirterek, “Demokrasinin temel kuralıdır. Siz demokrasiyi yok ederseniz, halkın, milletin iradesini ipotek altına alırsanız, ‘Sizin verdiğiniz oyları ben kabul etmiyorum, ben buraya kendi istediğim atamayla gelen birisini getireceğim.’ derseniz bu doğru bir uygulama değildir. Demokrasiye aykırıdır.” diye konuştu.

HER SORUNUN ÇÖZÜM ADRESİ TBMM’DE”

Kürt sorununun çözüm adresinin TBMM olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “TBMM’nin varlığı, zaten sorunları çözen bir meclis olmasından kaynaklanmaktadır.” dedi.

Kuruluşundan bu yana Türkiye’nin en temel sorunlarının TBMM’de çözüldüğüne işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz milletin sağduyusuna güvenerek buraya getirdiği, seçtiği parlamenterlerle birlikte var olan sorunların tamamını çözmeye hazırız ve çözeceğiz, göreceksiniz. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Her sorunun çözüm adresi TBMM’dir. Yani milletin iradesiyle bu sorunların tamamı çözülür. TBMM’nin kapasitesi sorun çözmeye yeterli değil mi? Yeterlidir. Biz İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizde Kürt sorununun çözüm adresinin de TBMM olduğunu açık ve net olarak vurguladık ve bizim kurultayımızdan oy birliğiyle çıktı bu kararların tamamı.”

En az 10 karakter gerekli