DOLAR 31,4369 0.23%
EURO 34,1217 0.23%
ALTIN 2.106,440,28
BITCOIN 20540706,01%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

DASK’ın hasar ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı

DASK’ın hasar ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı

ABONE OL
5 Şubat 2024 20:01
Urfa Haberleri DASK’ın hasar ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DASK’ın 6 Şubat depremi sonrasında deprem bölgesindeki tazminat ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı.

DASK’tan yapılan açıklamaya göre, depremin üzerinden geçen dört ay sonrasında kuruma ulaşan ihbarlar içinde işleme alınmaya başlandı. Hasar evrakı tam olan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespiti yapılabilmiş tüm konutların hasar ödemelerini tamamlandı.

Kurumumuza gelen hasar ihbarlarına ilişkin çalışmalarımız devam etti ve Ocak 2024 dönemine kadar bildirilen yaklaşık 600 bin adet hasar ihbarına karşılık, tazminat ödeme tutarı toplam 35 milyar TL’ye ulaştı.

Kurum, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi’ni güncelledik. Poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 tarihi ve sonrası olan tüm poliçelerin teminatları güncel bedeller üzerinden hesaplanırken, aynı zamanda teminatlar enflasyon koruması altında olacak; her ay, belirlenen enflasyon oranına göre herhangi bir ek prim ödemesi yapılmadan güncellenecek.

İlk kez yapılan uygulamalar 

DASK, 6 Şubat depremi sonrasında hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlara maddi güvence sağlamak amacıyla kurum tarihinde ilk kez 27 Şubat 2023 tarihinde avans ödemesi uygulamasını başlatıldı.

Bunun yanı sıra ihbarların büyük kısmını oluşturan hafif hasarlı konutlar için de yeni bir uygulama da başlatıldı. Bu kapsamda sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ve muafiyet uygulanmadan sigortalılara ödendi. Sigorta bedelinin yüzde 15’ini tahsil eden sigortalıların, talep etmesi durumunda konutlarına eksper göndererek yeniden değerlendirme yapılması da sağlandı.

Bir diğer konu ise konutları ipotekli sigortalılara yapılan ödemeler oldu. İpotekli konutlar için Bankalar Birliği ile bir iş birliği yapılarak bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapılmasını sağlandı ve bu sayede 50.000 TL’ye kadar olan hasarlar doğrudan sigortalılara ödendi.

Yine süreç içinde, poliçelerde yer alan iletişim bilgisinin yanlış olması durumunda, ödemelerin tahsil edilmesi için gerekli ödeme şifrelerin sigortalıya ulaşmadığı edildi. Buna çözüm e-Devlet üzerinde bulunan “DASK Hasar / Ödeme Sorgulama” adımına ek, yeni bir hizmet olarak “DASK Ödeme Şifre Hizmeti” adımını ekledik. Bu sayede sigortalılarımız ödeme şifrelerine e-Devlet üzerinden de erişebildiler.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli