DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1942499-0,92%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DEDAŞ personeline köle muamelesi yapıyor

DEDAŞ personeline köle muamelesi yapıyor

ABONE OL
22 Temmuz 2023 00:00
Urfa Haberleri DEDAŞ personeline köle muamelesi yapıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Tanal, “DEDAŞ’ta arıza, onarım bakım personeli olan işçilere, asgari ücretin yüzde 10’u üzerinde maaş veriliyor. DEDAŞ çalışanlarının şu ana kadar aldıkları aylık net maaş 10 bin 410 TL” dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av Mahmut Tanal, keyfi ve hukuka aykırı elektrik kesintileriyle, fahiş oranlı fatura ve cezalarla bölgede vatandaşları canından bezdiren özel elektrik şirketi DEDAŞ’ın, kendi bünyesinde düşük maaş ve özlük haklarından mahrum şekilde çalıştırdığı emekçileri de mağdur ettiğini duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tanal, GAP illeri Şanlıurfa, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Batman’da DEDAŞ adına elektrik arıza, onarım ve bakım personeli olarak görev yapan emekçilerin, ağır ve tehlikeli iş statüsünde çalışmalarına rağmen hak ettikleri ücreti alamadıklarını belirtti.

DEDAŞ’ın kendi personeline de köle muamelesi yaptığını söyleyen Tanal, “DEDAŞ’ta arıza, onarım ve bakım personeli olan işçilere, asgari ücretin yüzde 10’u üzerinde maaş veriliyor. DEDAŞ çalışanlarının şu ana kadar aldıkları aylık net maaş 10 bin 410 TL. Belirlenen asgari ücrete göre yeni maaşlarda sadece yüzde 10’luk bir artış olacak. DEDAŞ’ın kendi çalışanlarını sömürmesi, sadece maaş üzerinden olmuyor. İşçilerin banka promosyonunu da şirket kendine alıyor. İşçiler vardiyalı çalışmalarına rağmen, vardiya tazminatı verilmiyor. İşçilere kıdem tazminatı da ödenmiyor. Emekçilerin yemek ve yol yardımlarında kesintiye gidiliyor. Sürekli arazide araç kullanan işçilere herhangi bir şoförlük ücreti de ödenmiyor. Gece gündüz demeden görev yapan işçilere mesailer de düzgün verilmiyor. Ağır ve tehlikeli işte çalışıp canlarını tehlikeye atan emekçilerin mesai saati, 34 TL. DEDAŞ, kendi çalışanlarını ikramiyeden de mahrum bırakıyor” dedi.

İŞÇİLERE SENDİKA YASAĞI

Dicle Elektrik şirketinin, işçilerin herhangi bir sendikaya üye olmalarına da izin vermediğini aktaran Tanal, “Sendikal haklar, anayasal güvence altındadır. DEDAŞ, işçilerin sendikal haklarını engelleyerek anayasayı çiğnemektedir. Anayasamızın ‘Sendika kurma hakkı’ başlıklı 51. maddesi, gayet açıktır. ‘Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.’ hükmünü içermektedir söz konusu anayasa maddesi” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli