DOLAR 32,2978 -0.05%
EURO 35,0539 0.18%
ALTIN 2.397,79-0,70
BITCOIN 2171321-3,79%
Şanlıurfa
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DEM Parti’den CHP’ye Ziyaret  CHP lideri Özel’den boş koltuk yanıtı

DEM Parti’den CHP’ye Ziyaret CHP lideri Özel’den boş koltuk yanıtı

ABONE OL
3 Mayıs 2024 18:43
Urfa Haberleri DEM Parti’den CHP’ye Ziyaret  CHP lideri Özel’den boş koltuk yanıtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları ile bir araya geldi. Görüşmede, 31 Mart seçimlerinden sonra ortaya çıkan siyasi tablo ele alındı. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan liderler, muhalefetin önümüzdeki günlerde daha fazla bir araya geleceğini aktardı. Gazeteciler, Özgür Özel’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde yer alan boş koltuğu sordu. Özel bu soruya, “Aşılmış krizleri yeniden konuşmak anlamlı değil.” yanıtını verdi.

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları yeni anayasa ve gündemdeki gelişmelere ilişkin CHP Lideri Özgür Özel’i ziyaret etti.

DEM Parti heyetini CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer karşıladı. Heyette eş genel başkanların yanı sıra Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz yer aldı. CHP heyetinde de Taşçıer’in yanı sıra Genel Sekreter Selin Sayek Böke bulundu.

Görüşme sonrası Özel, Hatimoğulları ve Bakırhan ortak açıklama yaptı.

CHP lideri Özgür Özel konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Özel: Türkiye demokrasisinde yaşadığımız krizler üzerine fikir alışverişi yapıldı

“Bugün DEM Partinin çok değerli Eş Genel Başkanları, seçim sonrası yaptığımız telefon görüşmesinde konuştuğumuz üzere, seçim sonuçlarını değerlendirmek ve tebrik etmek üzere bize bir ziyarette bulundular. Ziyaretlerinde etraflıca seçim sonuçlarını değerlendirdik. Şüphesiz tüm siyasetçilerin ve siyasi partilerin, seçim sonuçlarından yapacakları değerlendirmeler ve buna yönelik olarak ortaya koyacakları yeni siyaset için seçmenin deyim yerindeyse yazdığı mektuptaki mesajları doğru okuması önemlidir. Bu anlamda; yerel seçim sonuçları ve genel seçime etkileri, Türkiye demokrasisinde yaşadığımız krizler ve içinde bulunduğumuz hafta bolca konuşulan gündemler, Meclis Başkanımızın her iki partiye ve diğer partilere gerçekleştirdiği ziyaretler, dün Sayın Cumhurbaşkanı ile benim gerçekleştirdiğim görüşme, bunların üzerinde fikir alışverişi yapma ve değerlendirmelerde bulunma fırsatını yakaladık.”

Ardından söz alan DEM Parti Eş Başkanı Tunce Bakırhan ise şunları dile getirdi:

Bugün hem seçim sonuçları hem de Türkiye ve bölgedeki gelişmeler üzerine konuştuk. Verimli bir görüşme oldu, görüş alışverişinde bulunduk. Aynı zamanda yerel seçimlerde almış oldukları sonuçlardan dolayı kendilerini tebrik ettik. Başarılı bir sonuçtu, başarılarının devamını diliyoruz. Bugüne kadar siyaset kurumu arasına duvarlar örülmüştü, kutuplaşma vardı. Bu kutuplaşmalar neticesinde de siyaset kurumu özgürce bir arada hem Türkiye hem bölge meselelerini tartışamıyordu ya da yeterince tartışamıyordu. 31 Mart’ta halk aslında siyaset kurumuna da önemli bir mesaj vermiştir. Türkiye’de krizler mevcut iktidar yaklaşımı ile çözülmüyor daha da derinleşiyor.

Demokrasi ve özgürlükler konusunda ciddi sorunlar var. Düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda her gün çeşitli örneklerle karşılaşıyoruz. Henüz seçim sonuçlarında ortaya çıkan siyasi iradeyi kabullenmeme durumu söz konusudur. İşte siyasetin, muhalefetin, siyasi partilerin bir araya gelmesinin sebebi bunlardır. Ülkemizde ciddi sorunlar var ve bunların çözülmesi gerekiyor. Bu da aynı zamanda muhalefetin, ana muhalefet partisinin temel görevlerinden birisidir. Önümüzdeki günlerde biz muhalefet olarak daha çok bir araya geleceğiz. Meselelerin diyalogla ve müzakereyle çözülmesi için bir çaba içerisinde olacağız. Türkiye halkları da seçimde bu mesajı bizlere vermiştir. Siyaset kurumu rol alsın, sorumluluk alsın, mevcut sorunların çözümünde yapıcı bir rol üstlensin. Tabii bu konuda Cumhuriyet Halk Partisine de büyük görevler düşüyor. Önümüzdeki günlerde halkın, emekçilerin, yoksulların yaşamış oldukları sorunların çözümü için muhalefetin bir arada aynı zeminde buluşmasının, görüş alışverişinde bulunarak ortak hareket etmesinin değerli olduğunu biliyoruz. Bu konuda Sayın Başkan yapıcı bir rol oynayacağını içeride belirtti. Bugüne kadar Türkiye’de uygulanan politikalar derin bir krize neden olmuştur. Gezi Davası, Kobanî Davası, siyaset üzerindeki baskı politikaları ile yargı ve ekonomik alanda yaşanan gelişmelerin tamamı iyi bir durumda olmadığımızı gösteriyor. Önümüzdeki dönem başta CHP olmak üzere diğer siyasi partilerle bir araya gelerek bu sorunların çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunacağız. Muhalefet daha cesur olmalı, daha cesur olacağız. Muhalefet mesajı doğru okumalı, doğru okumaya çalışacağız. Yaşadığımız meselelerin demokratik yol ve yöntemlerle, müzakereyle, diyalogla çözülmesi için daha büyük bir sorumluluk alacağız.

Eş Başkan Tülay Hatimoğulları da bir konuşma yaparak “Siyasetler arasında güçlü bir koordinasyon ile sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Hatimoğulları şunları sözlerini şöyşe sürdürdü:

“Aslında bizim hem CHP’nin 31 Mart seçimlerdeki başarısını kutlamak üzere hem de bundan sonraki süreçte Türkiye ve bölgedeki siyasi gelişmeleri değerlendirmek üzere görüşme talebimiz olmuştu. Sayın Başkan; bir kez daha sizleri tebrik ediyoruz, başarılarınızın devamını diliyoruz.

Evet, biz bugün Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik krizi, açlığı ve yoksulluğu, başta kadınlar olmak üzere farklı halklar ve inançlardan tüm kesimlerin yaşamlarına müdahale eden rejimi ve yerel seçimlerin açığa çıkardığı tablo çerçevesinde muhalefete önümüzdeki süreçte düşen görev ve sorumlulukları geniş bir biçimde değerlendirdik. Toplumsal sorunlar çerçevesinde işçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların yaşadığı ekonomik sorunların, deprem gibi can yakıcı sorunların siyasetler arasında güçlü bir koordinasyonla konuşulabileceğini, tartışılabileceğini ve bu sorunlar için çözümler üretilebileceğini düşünüyoruz. Ne yazık ki siyaset hep bugüne kadar ayrıştırdı, kutuplaştırdı. Bizler ümit ediyoruz ki 31 Mart seçimleri sonrası ortaya çıkan sonuçların, değerli yurttaşlarımızın başta muhalefet olmak üzere bütün kesimlere yüklemiş olduğu görev ve sorumlulukların bilinciyle bizler demokratik bir Türkiye, demokratik bir cumhuriyet için hep birlikte çalışmalarımızı sürdürebiliriz.”

Erdoğan görüşmesinde boş koltuk çok tartışıldı ne söylemek istersiniz?

Özel: Erdoğan ile görüşmemiz Türkiye demokrasisi için önemli bir kilometre taşıdır

Aşılmış krizleri yeniden konuşmak anlamlı değil. Orada ortaya çıkan tablo ve aramızdaki görüşmeden sonra Sayın Erdoğan’ın Cumhuriyet Halk Partisine ziyaret yapma talebini iletmesiyle mesele olabilecek en iyi şekilde çözülmüş oldu. Burada artık dönüp tekrar değerlendirmeyi doğru bulmam, nezaketli bir davranış da olmaz. Biz kamuoyunun gündeminde ne varsa dün Sayın Erdoğan’la konuşma imkanı bulduk. Benim ortaya koyduğum gündemlerin tamamını kendisi dinledi, kendisi ve heyetinde bulunan arkadaşları not aldılar. Biz de Sayın Erdoğan’ın yaptığı değerlendirmeleri dinledik. Dünkü toplantının Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etmek isterim. Siyasetçilerin el sıkışmadığı dönemler demokrasi için hep felaket olmuştur. 1977-80 arası dönem iktidar ile ana muhalefetin el sıkışmadığı, konuşmadığı bir dönemdi. Türkiye’de de ana muhalefet ve iktidarın, bütün siyasi partilerin birbiriyle konuşup el sıkışabildiği, her şeyde anlaşmak mümkün değildir ama tartışabildiği bir çizgide kalmaları son derece önemlidir. Dünkü konuşmaların, tartışmaların bu anlamda nasıl sonuç verdiğini önümüzdeki günlerde ve aylarda biz de siz de takip edebileceksiniz.

En az 10 karakter gerekli