DOLAR 32,5574 0.13%
EURO 34,7795 0.15%
ALTIN 2.437,590,21
BITCOIN 21718592,52%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Demir ciğerli adam; öldü

Demir ciğerli adam; öldü

ABONE OL
14 Mart 2024 22:54
Urfa Haberleri Demir ciğerli adam; öldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşamının büyük bölümünü nefes almasını sağlayan demir bir silindirin içinde geçirdiği için “demir akciğerli adam” olarak bilinen Paul Alexander, 78 yaşında hayatını kaybetti.

ABD’nin Dallas kentinde 1952’de yaşanan çocuk felci salgınında 6 yaşındayken felç olan Paul Alexander, çocuk yaşlarında tek başına nefes alamaz hale geldi ve kasları çalışmadığı için nefes almasınına yardımcı olan vücudunu boynuna kadar saran bir metal silindirin içine yerleştirildi. Bu silindir, onun için bir yaşam destek cihazı işlevi gördü. Alexander, silindirin dışındaki körükler yardımıyla nefes alıp veriyordu.

Paul Alexander, yıllar geçtikçe, kendi başına nefes almayı öğrendi ve zaman zaman silindirden dışarı çıkabilmeye başladı. Beklenmedik bir şekilde, çocuk felci aşısının keşfiyle hastalığın tamamen yok olmasından on yıllar sonra dahi hayatta kalmayı başardı.

Alexander, liseden mezun olunca Southern Methodist Üniversitesine girdi. Teksas Üniversitesinden 1984’te mezun olan Alexander, baro sınavını da geçerek, onlarca yıl avukatlık yaptı.

Tıpta kaydedilen gelişmeler sayesinde 1960’larda Alexander’ın içinde yaşadığı metal silindirin yerini suni solunum cihazları aldı. Ancak alıştığını söyleyen Alexander, silindirin içinde yaşamaya devam etti. Aynı zamanda direncin simgesi olarak da kabul edilen Alexander’ın boynundan aşağısı tutmuyordu.

Paul Alexander, tüm vücudunu saran ve sadece başını görünür kılan bu makineye çok sık hapsolmak zorunda kalmasına rağmen, hukuk diplomasına ek olarak bir de kitap yazmıştı.

Kardeşi Philip Alexander haberi Facebook’ta duyururken, Paul “milyonlarca insana dokundu ve ilham verdi” dedi.

Ölüm nedeni belirtilmedi, ancak geçen aylarda Paul Alexander’ın resmi TikTok hesabında yayınlanan bir videoya göre Covid-19’a yakalanmıştı.

Demir akciğer, hastanın nefes almasını sağlamak için pompaların kullanıldığı bir odacıktır. Bu buluş çocuk felcinin yıkıcı etkileriyle mücadeleye yardımcı olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, artık aşısı bulunan ciddî bir bulaşıcı hastalık olan çocuk felci vakaları dünya genelinde önemli ölçüde azalmış olsa da bazı ülkelerde hâlâ mevcuttur. Paul Alexander, yaklaşık 70 yıl bu makinede bağlı olarak yaşadı ve bu alanda rekor kırdı.

Guinness Dünya Rekorları web sitesindeki sayfasına göre, Alexander, ciğerlerine hava girmesini sağlamak için boğaz kaslarını kasarak makinenin dışında uzun süre nefes almayı öğrenmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli