DOLAR 31,0074 0.31%
EURO 33,5752 0.36%
ALTIN 2.021,860,50
BITCOIN 1583029-1,52%
Şanlıurfa
11°

HAFİF YAĞMUR

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Depremzede nasıl oy kullanacak

Depremzede nasıl oy kullanacak

ABONE OL
8 Mart 2023 13:15
Urfa Haberleri Depremzede nasıl oy kullanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için önemli bir adım atıldı. Buna göre depremzedeler adres değişikliğini e-Devlet üzerinden de yapabilecek. Karavan, çadır, prefabrik evler, yurt ve huzurevleri de yerleşim yeri olarak gösterilebilecek.

 

Depremzelere ikametgah kolaylığı geldi.

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, afetzede vatandaşların adres değişiklik işlemlerini nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatikler aracılığıyla yapabileceğini bildirdi.

 

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, afetzedelerin mağduriyetinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için 6 Şubat öncesi yerleşim yeri adresi depremden etkilenen şehirlerdeki vatandaşların diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini, nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden gerçekleştirebilmesine imkan sağlandı.

 

Ayrıca Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesi’nin 7’nci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden, doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale gelmesinden dolayı afetzedelerin yerleşmeleri için gösterilen karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerlere de nüfus müdürlükleri, e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden yerleşim yeri adres beyanı yapılabilecek.

En az 10 karakter gerekli