DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2222924-0,06%
Şanlıurfa
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması tartışılıyor

Dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması tartışılıyor

ABONE OL
17 Nisan 2024 21:24
Urfa Haberleri Dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması tartışılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD yönetimi, 285 milyar dolar değerinde dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmak için değerlendirilen seçenekleri açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Washington’un masasındaki seçenekler arasında  varlıklara Ukrayna lehinde el koymaktan, bu varlıklar güvence göstererek Ukrayna için borç tahvilleri ihraç etmeye kadar çeşitli alternatiflerin olduğunu duyurdu.

Yellen, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bahar toplantıları öncesi düzenlediği basın toplantısında. “Ukrayna’nın sürekli bir yardım akışına ihtiyacı var ve ABD, Rusya’nın dondurulan 285 milyar dolarlık egemen varlığından ekonomik fayda ve kaynak çıkarmanın bir yolunu arıyor” dedi. Yellen Rusya’nın “ABD ve müttefiklerinin Kiev’i desteklemekten yorulduğuna ve bunun için fon bulmada zorluklar yaşadığına dair işaretleri fark etmeye başlamasından korktuğunu” ifade etti. Yellen’e göre bu olasılık, Moskova’ya “Ukrayna’nın desteği bitene kadar beklemek için cesaret ve umut veriyor.”

Şubat ayında Financial Times gazetesi, G7 ülkelerinin dondurulmuş Rus varlıklarını teminat olarak kullanarak Ukrayna’yı finanse etmek için borç verme olasılığını mümkün gördüğünü yazdı. FT’ye göre, “Rusya’ya sebep olduğu bu borçları gönüllü olarak ödemesi teklif edilecek veya fonlara el konulacak.”

Reuters ajansı, Batı diplomatik kaynaklara dayanarak, Rusya’nın dondurulan varlıklarına el konulması durumunda Ukrayna’nın, tutarın tamamını tek seferde alamayacağını yazdı. Dondurulan varlıkların toplamı 300 milyar doları aşıyor.

Avrupa Konseyi’nden tavsiye kararı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE), dondurulmuş Rus varlıklarının kullanımına ilişkin bir tavsiye kararını oyladı.

Kararda, dondurulan tüm varlıkların Ukrayna’nın restorasyonu için daha kolay harcanması amacıyla devredileceği özel bir fon oluşturulması önerildi. Toplantıya katılan 134 delegenin tamamı karara oy verdi. Parlamenter Meclisin tüzüğüne göre kararları hukuken bağlayıcı değil, AB kurumları için “tavsiye” niteliği taşıyor.  (TürkRus)

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli