DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19408751,83%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünya Bankası Türkiye’de enflasyonun kademeli inişini bekliyor

Dünya Bankası Türkiye’de enflasyonun kademeli inişini bekliyor

ABONE OL
13 Nisan 2024 05:28
Urfa Haberleri Dünya Bankası Türkiye’de enflasyonun kademeli inişini bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayıs ayında zirve yaptıktan sonra kademeli olarak azalmasının beklendiği belirtildi.

Dünya Bankası bir rapor yayınlayarak, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin tahminlerde bulundu.

Raporda, zayıflayan küresel ekonomi, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgedeki yükselen ve gelişmekte olan ekonomiler üzerinde baskı yaratması nedeniyle Avrupa ve Orta Asya’da bu yıl ekonomik yavaşlama beklendiği kaydedildi.

Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, Türk ekonomisinin 2024 ve gelecek üç yılda yıllık olarak, yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Dünya Bankası, ocak ayındaki öngörülerinde Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceğini ifade etmişti.

Raporda, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlamasının beklendiği aktarıldı.

Bankanın raporunda, “Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor” dendi.

Avrupa’ya uyarı

Mevcut görünüme yönelik “ters rüzgarların” bulunduğuna dikkat çekilen raporda, başta Avro Bölgesi olmak üzere önemli ticaret ortaklarında beklenenden daha yavaş toparlanma, kısıtlayıcı para politikaları ve jeopolitik gelişmelerin kötüleşmesinin bölge genelinde büyümeyi daha da olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuldu.

Enflasyonun, Avrupa ve Orta Asya’nın yükselen piyasaları ile gelişmekte olan ekonomilerinde büyük ölçüde küresel enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle beklenenden daha hızlı gerilediği belirtilen raporda, bölgedeki ortalama yıllık enflasyonun 2023 yılı başındaki yüzde 15 seviyesinden Şubat 2024’te yüzde 4.2’ye indiği belirtildi.

Raporda, ancak 2022’deki yaşam maliyeti krizinin, geçen yıl reel gelirlerdeki artışa rağmen hane halkını etkilemeye devam ettiğine işaret edildi.

Asya

Dünya Bankası, Asya ekonomilerinin de olması beklendiği gibi iyi durumda olmadığını ve bölgedeki büyümenin 2023’te yüğzde 5,1’den bu yıl yüzde 4,5’e yavaşlayacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Rapora göre, borç, ticarî engeller ve politika belirsizlikleri bölgenin ekonomik dinamizmini köreltiyor ve hükümetlerin zayıf sosyal güvenlik ağları ve eğitime yetersiz yatırım gibi uzun vadeli sorunları ele almak için daha fazlasını yapması gerekiyor.

Asya ekonomileri, pandemi öncesine göre daha yavaş, ancak dünyanın diğer bölgelerine göre daha hızlı büyüyor.

Küresel ticaretteki toparlanma (mal ve hizmet ticareti 2023’te sadece yüzde 0,2 büyürken, bu yıl yüzde 2,3 büyümesi bekleniyor) ve Merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesiyle gevşeyen finansal koşullar Çin’deki zayıf büyümeyi dengelemeye yardımcı olacak.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli